Szeretné, ha mindig ragyogna a lakása? Kárpittisztító szakemberként megosztok Önnel néhányat a takarítási tippek közül, amik segítenek, hogy minél tovább tartson a tisztaság!
A takarítás tippeket alapvetően 3 típusra tudnám osztani:
- az első az, hogy sok esetben nem lehet megfogalmazni általános szabályt, mert sok tényezőtől függ, – legfőképpen az szövettől-, hogy hogy kell bánni egy kárpitos bútordarabbal.
- A másik a tiltólistás-típus: a hogyan takarítson helyett sokkal fontosabb az, hogy hogyan NE takarítson,
- a harmadik pedig az, hogy miként lehet megelőzni a problémát.
De nézzük sorra az összes fontos szabályt, ami a kárpittisztításhoz, szőnyegtisztításhoz köthető.
Takarítás tippek felkészült háziasszonyoknak
Mit tegyen?
1. Mindig legyen tisztában azzal, mennyire kényesek az egyes kárpit és szőnyegtípusok
Fontos, hogy képben legyen bútorai, szőnyegei összetételével, és tudnia kell azt is, melyik mennyire kényes darab, és itt most nem a színére gondolok. Itt is nagy eltérések lehetnek abban a tekintetben, hogy melyik hogy bírja a mindennapokat, mi az, amiben könnyen kárt tehet egy gyerek vagy egy kisállat, és mi az, amit mindennek fényében szem előtt kell tartani: például, hogy mely helységekben érdemes elhelyezni, tárolni.
2. Tartsa fejben, milyen gyakran szükséges takarítani a szőnyegeket és a kárpitokat
Nagyon sok mindentől függ az, hogy milyen gyakran érdemes tisztítani egy-egy szőnyeget, itt sem lehet általánosítani, vagy egyetlen, erre vonatkozó szabályt felállítani. Szempont lehet az életmód, az életkörülmény, a szőnyeg kényessége is. A legtöbb esetben évente 1 alkalommal szoktam javasolni az általános kárpittisztítást, de erre gyakrabban is szükség lehet, ha
- kisállatot tart
- gyermeke van
- rendszeresen bemegy a lakásba utcai cipővel
- rendszeresen tart házibulikat
- gyakran eszik a kanapén vagy a földön ülve
3. Vigyázzon a legmakacsabb szennyeződésekkel!
Melyek a legmakacsabb szennyeződések? Az olajfoltot, zsírfoltot, vörösbort és alkoholos filcet kiemelném a makacs szennyeződések közül, ezeket jobban teszi, ha minden eszközzel megpróbálja megelőzni. Ha viszont már megtörtént a baj, NE NYÚLJON HOZZÁ SEMMIVEL!!! Hívjon engem a lehető leghamarabb, és elmondom mit csináljon az adott folttal „tűzoltás” jelleggel!
4. A legjobb tisztítás a megelőzés: így óvja a kárpitokat és a szőnyegeket a szennyeződésektől és a kellemetlen szagoktól
Ritkábban kell kárpittisztító szakembert hívnia, ha eleve megóvja a bútorokat. Ha például gyerekzsúrhoz készül, a házi kedvencet vihar esetén beengedi a lakásba, vagy mindenképp a kanapén nassolna, vagy ott festené ki a körmét, akkor érdemes a kényes felületet, kárpitot letakarni lepedővel vagy takaróval, amit utána el tud távolítani – így nem kell majd később a foltokat takargatni vele.
Ha pedig süt-főz otthon, és egy légtérben van a konyha és a kárpitos bútordarab, akkor szereltessen be egy páraelszívót, vagy szellőztessen rögtön főzés és étkezés után!
5. Kezelje gyorsan a foltokat, de ne vegyszerrel!
Ha bármilyen szennyeződés kerül a kárpitra, kezelje azt olyan gyorsan, ahogy csak tudja. Ilyenkor először le kell húzni róla a sűrűjét, -ha pl. joghurt borul rá-, itassa fel a bő folyadékot egy papírtörlővel, -ha pl. tea borul rá-, majd egy nedves törlőkendővel határozott, de lágy mozdulatokkal törölje át. Fontos, hogy ne sikálja, és ne dörzsölje, a kendő felülete se legyen durva. Ne használjon bő vizes szivacsot, és ne legyen a törlőkendő száraz, vagy vegyszeres.
Ezután a lehető leghamarabb hívjon engem, hogy szakszerűen eltávolítsam a szennyeződést a kárpit mélyebb rétegeiből is.
Mit NE tegyen?
6. Soha ne keverje a vegyszereket!
Ha az egyik takarítási módszer nem vált be, máris veszi elő a következő vegyszert? Soha ne tegyen ilyet! A különböző vegyszerek kölcsönhatásba léphetnek egymással, és jó esetben csak a kárpitban okoznak maradandó károkat, rosszabb esetben az egészségre is ártalmasak lehetnek.
Akkor jár a legjobban, ha semmilyen vegyszert nem használ: eddigi tapasztalataim alapján a kiskereskedelmi forgalomban nem lehet olyan szert kapni, ami eltávolítaná a makacs foltokat a kárpitból, miközben magában a kárpitban nem tesz kárt. Ha a folt látszatra el is tűnik a felületről, a szennyeződés attól még mélyen beleivódik a szövetbe és ott is marad – ezt pedig lehet, hogy már én sem tudom eltávolítani a profi eszközökkel és szerekkel…
7. Felejtse el a gőzölős megoldást!
A gőztisztító gépek nagyon népszerűek mostanában, de jobb, ha tudja, hogy bármennyire kedvező áron, vagy bármilyen extra felszereléssel kínálják az adott gépet, nem éri meg megvenni. A gőztisztítós eljárás után lehet, hogy a felület foltmentesnek tűnik majd (bár még ezt sem lehet garantálni), a mélyben azonban a magas hőmérséklet fixálja, és eltávolíthatatlanná teszi a szennyeződést!
8. Ne használjon szódabikarbónát
A szódabikarbóna hasonló hatású, mint a tisztító gép. Ősi praktikaként említik, ami egyidős a dédnagyanyja bútoraival, a kárpitra állítólag kockázatmentesen önthető, és hatásosan eltávolítja a foltot.
Valójában a szódabikarbóna természetétől fogva olyan, hogy összeboronálja a koszt a kanapé pórusaival, miközben Önnek épp az lenne a célja, hogy végérvényesen különválassza a feleket.
9. Az ecet a konyhába való
Szintén népszerű tipp, hogy ecetet öntsünk a foltokra, ezzel azonban biztos, hogy ront a helyzeten, hiszen a maró hatású ecet a folttal együtt a kárpit színét is el lehet távolítani, és egy sokkal csúnyább foltot hagy majd maga után – amin már a kárpittisztító szakember sem tud segíteni.
10. További házi praktikák, amikkel csak árthat
Sok más legenda is kering különböző felületeken a neten, amelyek arra biztatják Önt, hogy a bepiszkolt kanapét saját kezűleg intézze el. Lehetőség szerint kerülje el ezeket a kísérleteket, mert a szakmai tapasztalatom szerint, nemhogy használnak, hanem még ártanak is! A só és citromlé úgy hat, mint ahogy az ecet. Ha pedig gyantás lesz a felület, esze ágában ne legyen vasalóval meg újságpapírral nekimenni, mert csak kiégeti a kárpitot!
Mindent egybevetve: ha megtörténik a baj, és szennyezett lett egy kárpitfelület, akkor legjobb, ha rögtön felkeres telefonon egy kárpittisztító mestert, elmondja, hogy pontosan mi történt, és hogy milyen típusú bútorról, szőnyegről van szó. Én már a telefonban segíteni fogok, hogy mit kell pontosan tennie, és hogy mikorra tudok kimenni.
Minden esetben a teljes kárpitot tisztítom, nem csak a foltot, ezután rendet és tisztaságot hagyok magam után. Precíz munkát végzek, elfogadható áron, és közben még további takarítási tippekkel, tanácsokkal segítek Önnek, hogy óvja meg a kárpitok szépségét a lehető legtovább!