Szeret a lakásában, a garázsban barkácsolni, és ennek néha nyoma marad a kárpiton? A gépolaj folt eltávolítása az egyik legnehezebb feladat, de szerencsére nem lehetetlen; mutatom, mit tegyen és mit ne tegyen!
A gépolaj kitűnő szolgálatot tesz különféle mechanikai eszközök esetében. Lehetővé teszi, hogy kopás és sérülés nélkül hosszú ideig szolgáljanak minket használati tárgyaink. Néha azonban olyan helyen is találkozhat vele, aminek nem igazán örül; a kanapén, szőnyegen, függönyön, egyéb kárpitozott felületen… Mit kell tudni egy gépolaj folt eltávolításáról? Cikkünkben utánajárunk, hogyan kerülhet egy kárpitra, és hogy vajon kijön-e egyáltalán.
Hiteles Google-vélemények a munkámról!
↓ Olvasásukhoz ↓ kattintson ↓ a csillagokra. ↓
Csak a ruhákat, vagy az otthont is fenyegeti a gépolaj folt?
Amikor a gépolajról esik szó, legtöbbeknek szerelőműhelyek, garázsok jutnak az eszükbe, hiszen ezeken a helyeken fordul elő leggyakrabban. Manapság már alapvető kellék a különféle műszerek, mechanikai berendezések szervízelése során, így nem ritka, hogy a kemény munka nem csak a kezeket, de a ruhákat is bepiszkítja. Elég egy óvatlan pillanat, és máris gépolaj kerül a ruhára.
Ez persze előfordulhat akár egymás után többször is, időnként egészen meglepő helyeken jelenhet meg, ahol észre sem venné az ember. Márpedig amiről nem tudunk, arról nem is gondoljuk, hogy gondot okozhat. Egészen addig, amíg egy rejtett folt nyomot nem hagy valamelyik berendezési tárgyának szövetén…
Hiába szerel kizárólag a garázsban, hiába figyel oda, az otthona soha nem lehet teljesen védett az ilyen jellegű szennyeződésektől. Mivel ez bárkivel előfordulhat, jó ha előre felkészül, mit érdemes tenni ilyen helyzetben, és mi az amit semmiképpen sem szabad!
Hogyan kerülhet gépolaj folt a kárpitra?
Meglepő, de nagyon sok módon előfordulhat, hogy gépolaj folt kerül a kárpitra, még a legóvatosabb és alaposabb emberek esetében is. Hoztunk néhány egészen életszerű példát, ami szinte bárkivel előfordulhat.
1. Autószerelés után folt lesz a kanapén
Ügyeskezű férfiak (vagy nők!) a kisebb-nagyobb karbantartási feladatokkal otthon is elboldogulnak. Ilyen lehet az olajszint ellenőrzés, szennyeződések eltávolítása, izzócsere, stb. Ha pedig a munkával sikerrel járt, nyilván igyekszik lemosni kezéről a szennyeződéseket. Néha azonban olyan helyeken is megbújhatnak apró cseppek, foltok, ahol nem számít rá, és ezek még a legalaposabb kézmosás után is észrevétlenül nyomot hagynak kanapéján, vagy a háztartásban található más szöveteken.
2. Hívást kap szerelés közben
Időnként előfordul, hogy halaszthatatlan hívást kap, amit akár szerelés közben is fel kell venni. Ebben az esetben nincs idő a kéz alapos tisztítására, így gépolaj foltok maradhatnak a telefonon, amiről könnyen megfeledkezhet. A munkálatok befejezését követően a lakásban bárhova is teszi a telefont, ugyanígy foltot hagyhat, beleértve a kanapét vagy a fotelt is.
3. Nem csak szerelés során történhet baj
Sokszor nincs is szükség arra, hogy szereljen, elég csupán egy óvatlan pillanat, amikor a gépolajos kanna a földre esik. A kifröccsenő cseppek nyomot hagyhatnak szinte bárhol, akár a bútorkárpitokon is.
4. A fárasztó nap után jól esik megpihenni
Időnként igencsak elhúzódik egy-egy javítási művelet, ami nem kicsit lehet kimerítő. A hosszú munkát követően kinek ne esne jól mielőbb lepihenni? Ha pedig a fáradtság miatt megfeledkezik ruházatáról és a szennyezett öltözékben ül a kanapéra, könnyen foltot ejthet rajta.
5. Néha a szerszámosláda a ludas
Időnként az is előfordulhat, hogy valamilyen okból be kell hoznia a lakásba a szerszámosládát. Nem mindegy, hogy ilyenkor hova teszi azt le; még ha oda is figyel, hogy az előszoba padlójára kerüljön, könnyen lehet, hogy valaki zokniban belelép egy foltba, majd felteszi a lábát a kanapéra, és máris kész a baj.
6. Költözés során lesz olajos a kárpit
A költözés igazán izgalmas időszak, hiszen egy új élet felé nyithat. Ha azonban a bútorok pakolása során valahogy gépolajossá válik a kárpit, az nagyon bosszantó tud lenni. De nem csak a bútorok sérülhetnek; az olajjal szennyezett tárgyak akár a kocsi kárpitján is foltot ejthetnek.
Milyen típusú szennyeződés a gépolaj folt?
Most már Ön is láthatja, milyen sokféleképpen kerülhet gépolaj folt otthonába. Ha pedig ez megtörtént, jó tudni, milyen típusú szennyeződéssel is áll szemben.
Nevéből adódóan egyértelmű, hogy egy olajos foltról van szó, ami igazán nagy kihívást jelent. Ezek a szennyeződések ugyanis a takarítási kísérletek során mélyen beivódnak a szövetekbe, és a dörzsölés hatására tovább kenődnek, egyre nagyobb foltot hagyva.
A gépolaj az összetételének és a sötét színének „köszönhetően” különösen makacs szennyeződés. Szerencsére a gépolaj folt eltávolítása nem lehetetlen feladat, csupán okosan kell eljárni.
Sokan azt gondolják, hogy az olajos szennyeződések legjobb ellenfele a magas hőfokú víz, ami kioldja a szennyeződést. Az igazság azonban az, hogy a siker titka leginkább az idő és némi zsíroldó anyag. Nézzük, mire ügyeljen, ha gépolaj folttal van dolga:
- Mielőbb kezelje a foltot!
Minél tovább van a gépolaj a kárpiton, annál nehezebb és rizikósabb az eltávolítása. Egy beszáradt folt már sokkal nagyobb kihívást jelent. Mielőbb cselekedjen, még azelőtt, hogy a folt elveszítené nedves állagát! - Használjon zsíroldó készítményt!
A hagyományos textil folteltávolítók nem túl hatékonyak ebben az esetben. A zsíroldó mosogatószerek nagyobb segítségnek bizonyosodhatnak, de csak abban az esetben, ha a folt még nem száradt be. Fontos azonban, hogy előbb tesztelje a kanapé egy kis, eldugott részén, hogy nem roncsolja-e a kárpitot! - Hideg vizet használjon!
A meleg víz tovább olvasztja az olajos anyagot, ami így könnyebben beivódik a szövetszálakba. A hideg víz nagyobb eséllyel jár sikerrel a folt eltávolításában.
Gépolaj folt eltávolítása: mit ne tegyen vele?
Sokan a nagy kapkodásban hajlamosak rontani a helyzeten, ami végül visszafordíthatatlan károkat okoz. Összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat, amiket mindenképp érdemes elkerülni.
- Ne dörzsölje a foltot!
A folt sikálásával csak ronthat a folt mértékén és kimoshatóságán is. A túlzottan durva felületű eszközökkel pedig akár kárt is tehet a kárpit szöveteiben!
2. Kerülje a forró vizet!
Ahogy azt korábban is megírtuk, a meleg víz képes mélyebbre juttatni a szennyeződést a szövetszálak között, így ezt mindenképp érdemes kerülnie!
3. Ne hagyja beszáradni a foltot!
Néha sajnos előfordul, hogy későn vesszük észre a foltot, azonban ha teheti, ne hagyja beszáradni az olajat. Ezzel az egyszerű lépéssel sokat tehet azért, hogy kárpitja ismét régi fényében tündökölhessen!
4. Ha bizonytalan a dolgában, ne csináljon semmit!
Ha soha nem próbált még gépolajat eltávolítani a kárpitból (vagy már próbálta, de sikertelenül), akkor a legjobb, ha hozzá sem nyúl, így biztosan nem okoz maradandó károkat. Egyszerűen csak törölje át egy hideg vizes ronggyal, majd itassa fel a nedvességet papírtörlővel, és utána kérjen segítséget.
A legjobban akkor jár, ha szakértő segítséget kér; szakszerűen, és megfelelő technikával segítek Önnek, hogy otthona ismét makulátlan és foltmentes legyen!
Gyakran Ismételt Kérdések
A baj igazán könnyen megtörténhet, ha például foltos ruhában ül a kanapéra, vagy más, olajjal szennyezett tárgy kerül a lakásba. Elég egy óvatlan pillanat, és máris bemocskolódik a kárpit!
A gépolaj folt különösen makacs szennyeződés, amit nem szabad a megszokott tisztítási módszerekkel kezelni. Színe és anyaga miatt ez az egyik legrosszabb folttípus, aminek eltávolítását érdemes szakértőre bízni.
A beszáradt gépolaj folt igencsak nagy kihívást jelent, a hétköznapi folteltávolítószereknek. Csak speciális technológiával és eszközökkel lehet kezelni, így érdemes szakértő segítséget kérni!