Igaz, hogy gőztisztító gép csodákat művel a szennyezett bútorral? Kárpittisztító szakemberként, -aki sokat látott már-, el kell, hogy keserítsem: a kárpittisztítás gőzzel ugyanolyan tévhit, sőt még rosszabb, mint bármely más házi praktika. Megmutatom, miért…
Bizonyára Ön is találkozott már itt-ott gőztisztító gép hirdetésével, ami mindent IS letakarít bármilyen felületről. A reklámokban hihetetlenül látványos eredményeket lehet elérni vele, a valóságban viszont sajnos nem egészen ez a helyzet. A rossz hír az, hogy a gőz nem távolítja el a foltokat, sőt, adott esetben az eredetinél nagyobb károkat is okozhat, a szöveteken.
Hiteles Google-vélemények a munkámról!
↓ Olvasásukhoz ↓ kattintson ↓ a csillagokra. ↓
Hogyan működik a kárpittisztítás gőzzel?
Az eljárás alapkoncepciója, hogy ha legalább 100 fokos hő ér egy adott felületet, akkor az eredmény ragyogóan tisztává válik. Ez bizonyos kemény felületeken igaz is lehet- sütő, csempe, stb.-, de a kanapé vagy a fotel esetében szinte biztos, hogy a végeredmény egy kifakult bútor lesz, olyan beleégett foltokkal, amiket talán már én, a kárpittisztító szakember sem tudok teljességgel eltávolítani. Az összes „csináld magad” ötlet közül a kanapé szöveteken használva a gőz okozza a legtöbb kárt, amely sokszor visszafordíthatatlan.
Miért problémás a kárpitokat gőzzel tisztítani?
Nem szabad hinnie a különböző reklámoknak, hogy az első osztályúnak számító márkás gépek, a desztillált víz, vagy egyéb körülmények a folyamat során mérvadóak lehetnek. A gőzzel való tisztítás valójában egy nagyon veszélyes játék, melynek hatására látszatra a kosz talán elhalványodik, vagy szinte el is tűnik, de valójában azonban csak mélyebbre ivódik az anyagban, szétterül és a magas hő hatására konzerválódik benne. Lehet, hogy a folt halványul, de szinte biztos, hogy vele együtt a bútor színe is fakulhat, ha nem elég stabil a szövet festése. A kárpit ugyanis úgy kapta szép színét, hogy magas hőfokon stabilizálták a festéket a textillel együtt, hogy befogja a szálakat, és az újabb hőkezelés ennek az ellenkezőjét érheti el. A gőz egész egyszerűen kiveheti a bútorból a festékanyagot. Láttam már nem egy ilyen esetet!
Minden tisztítási eljárásra igaz – és erre különösen – hogy először csak egy kis felületen, egy kevésbé látható helyen szabad kipróbálni a módszert, -ha szeret veszélyesen élni 🙂 -, így jó eséllyel eltakarhatja majd a balul sikerült tisztítási kísérletet. Ha azonban egyből az egész kanapét kezelte, akkor szinte biztos, hogy kifakul a szín, de nem ám egyenletesen; olyan lesz a kárpit, mint a pöttyös labda, és akkor már hiába hívja a megfelelő embert, mert a foltot csak az ecetes olló hozza ki.
A karácsonyra kapott gőztisztító bizonyára sok területen fogja megkönnyíteni az Ön munkáját, de a szövet kárpitokon semmi esetre se próbálja ki!!!
Melyik kárpittisztítót válassza gőz helyett?
Sok szert talál a boltok polcain, amivel nekieshet a kanapénak, de igazán hatékonynak tapasztalataim szerint egyiket sem tekinthetjük. Jó esetben csak a foltot hagyják a kárpitban, rosszabb esetben a gőzhöz hasonlóan ezek is kiszedik a színét, ezzel tönkretéve az egész bútort. Ezért ha mégis ilyesmivel szeretne próbálkozni, először tesztelje le egy kicsi, nem látható felületen, hogy milyen hatással van az anyagra! De előre szólok; olyan szer nincs a világon, amit ha ráfúj bármilyen eredetű foltra, akkor az hirtelen eltűnik, láthatatlanná válik.
Az igazán hatékony kárpittisztító szerek általában a kiskereskedelmi forgalomban nem kaphatóak.
Milyen jobb alternatívák vannak, mint a kárpittisztítás gőzzel?
Házilag leginkább semmilyen. Az otthoni próbálkozások a legjobb esetben is csak eredménytelenek maradnak, rossz esetben a foltok kétszer akkorák lesznek, és ahogy telik-múlik az idő a házilag megkezelt foltok egyre jobban beszáradnak, így még nehezebb kitisztítani őket. Nem érdemes halogatni, hiszen szakember nélkül a küldetés lehetetlen, és az eredmény is csalóka.
Jobban teszi, ha elkerüli azokat az interneten keringő, évszázados bevált módszernek nevezett praktikákat, amelyeket egy Google találat feldob Önnek. Íme néhány példa arról, milyen rossz tanácsokat kerüljön el messziről:
- Citromot facsarni, vizet és sót szórni vagy ecetes vizet hinteni a felületre, ezek ugyanis mind maró anyagok, ezért hasonló hatást érhetnek el, mint a gőztisztító – kiszívják a kárpit színét is.
- Ha gyanta-, vagy viaszfolt került a kanapéra, nem érdemes megpróbálni eltávolítani újságpapír és vasaló segítségével. A végeredmény az lesz, hogy egy vasalómintás kanapét kapunk.
- Szódabikarbónát, száraz porokat szórni a felületre szintén fölösleges, rendszerint semmilyen hatása sincs a foltokon.
- Vegyszereket önteni válogatás nélkül a bútorfelületre. Ha ezeket még össze is vegyíti, akkor a következménye a szövetet ért roncsolás és a színvilágban bekövetkezett változás lesz.
- Különböző vegyszerekkel egymás után kísérletezni. Ezeket nem azért találták ki, hogy össze-vissza kutyulja őket az ember, a szerek reakcióba léphetnek egymással, ami bizonyos esetekben nem csak a kanapéra, hanem az Ön egészségére is ártalmas lehet.
Nem érdemes tehát kísérletezgetni. A legtöbb, amit tehet, hogy egy enyhén nedves ronggyal alaposan áttörli a friss szennyeződést (nagyon fontos, hogy csak áttörölje, de nem dörzsölje bele!), egy papírtörölközővel felitatja a nedvességet, majd tárcsázza a számomat.
Mire számítson, ha profi kárpittisztítást rendel?
Tiszta, makulátlan kanapéra, fotelre, vagy szőnyegre, ami olyan, mint újkorában.
Azonban tudnia kell, hogy a szakember is csak ember, akinek a napja 24 órából áll, így idő kell, mire be tudja ütemezni a munkáit. Már csak ezért sem érdemes várni a hívással; minél több idő telik el a folt keletkezés és a kárpittisztítás között, annál kisebb az esélye a tökéletes eredménynek! Ezért azt kérem, hogy hívjon mihamarabb, és a telefonban mesélje el, hogy milyen típusú foltról van szó, és az mikor keletkezett, mennyire van esetleg beszáradva.
Önnek sehova sem kell vinnie a hatalmas, nehéz kanapéját: minden esetben házhoz megyek a lehető leghamarabb, és a helyszínen végzem el a kárpittisztítást!
Gyakran Ismételt Kérdések
A gőz tisztítás azon az elven alapszik, hogy legalább 100 fokos hőt ereszt a bútorra. Ez bizonyos helyzetekben, a kemény felületeken fellazítja a szennyeződéseket, a kárpiton viszont nem ajánlott, mert egyrészt „beleégeti” a foltot, másrészt kifakítja a kárpit színét.
Röviden: nem. Ez az egyik legrosszabb dolog, amit csak a kanapéjával vagy foteljával tehet, hiszen a foltot sem szedi ki és a kárpitot is teljesen tönkre teheti. Bízza inkább szakemberre a dolgot!
Visszafordíthatatlan károkat okoz a bútorban, nem csak a foltot, hanem a kárpit színét is halványítja, amin már egy kárpittisztító szakember sem fog tudni segíteni. Ezzel a módszerrel szinte biztos, hogy tönkreteszi a kanapét.