Foltos, koszos, esetleg már szagos? Mivel érdemes kárpitot tisztítani és érdemes-e egyáltalán otthon nekikezdeni? Kárpittisztítás ecettel? Régen talán bevált házi praktika volt, de ma már érdemes elkerülni. Mit lehet használni helyette, ha nagy szükség van rá? A szakember válaszol!
A kanapé, a fotel, a szőnyeg, de sokszor az autókárpit is megsínyli a hétköznapi takarítást. Ezek tisztítása ugyanis túl körülményes és időigényes ahhoz, hogy a gyakori lakástakarítások során időt és energiát tudjunk rá szánni, emiatt azonban folyamatosan újabb és újabb réteg szennyeződés rakódik le rájuk, mind mélyebbre nyomva a régebbit. Milyen – valóban hatékony – módszer a legalkalmasabb kárpittisztításra?
Honnan ered az ecetes tisztítási módszer?
Ha a magyar ember meghallja az ecet szót, azonnal a zöld műanyagflakonos, 10-20%-os ételecet jut eszébe, amely a legkisebb sarki boltban is kapható. Azt azonban már kevesen tudják, hogy az ecetnek 2 típusa van! Ha az előállítása szerint vizsgáljuk, a zöld üveges háztartási ecetünk egy mesterségesen előállított, ipari alkoholból készült, tiszta ecetsav, melynek nem sok köze van az évezredes múlttal rendelkező biológiai úton előállított, valódi ecethez.
A magyar ecet szó a latin acetat- ból ered, melynek jelentése savanyú. Azonban ennek angol megfelelője, a vinegar áll legközelebb a valósághoz, hiszen az ófrancia vin aigre kifejezésből ered, amely annyit tesz: savanyú bor. Az ecet ugyanis nem más, mint megfelelő ideig érlelt gyümölcsbor, melyet már Kr. e. 5000-ben is ismertek, valamint előszeretettel használtak mind frissítő italként, mind gyógyhatásai miatt. Többek között olyan történelmi bizonyítékokban találtak utasításokat az ecet megfelelő használatára, mint Hippokratész vagy Apicius római mesterszakács írásai, de a honfoglalás során is kedvelt frissítő volt a borecettel kevert ivóvíz.
Hazánkban a mesterséges tisztítószerek megjelenése előtt az étkezés és a népgyógyászat mellett a szépségápolásban, valamint a takarítás során is használtak olyan alapvető háztartási cikkeket, mint az ecet, a szódabikarbóna vagy a citromsav. Az ecetet leginkább erős vízkőoldó hatása miatt kedvelték a háziasszonyok, azonban zsíroldó és vízlágyító tulajdonsága miatt előszeretettel alkalmazták ruhák és ágyneműk mosásához, folttisztításhoz, valamint a konyha tisztításához egyaránt. A tavaszi nagytakarítások során gyakran dörzsölték át az ablakokat, üvegedényeket, vázákat, valamint a féltve őrzött, megkopott fényű kristálytárgyakat ecetes-vizes textillel. Ez eltüntette az ablakra rakódott ujjlenyomatokat, valamint ismét ragyogóvá változtatta a szennyeződésektől bemattult felületeket.
Jó módszer-e ma a kárpittisztítás ecettel?
A világ változik, és ami egyszer jó volt, sajnos nem marad jó örökké. A kárpitok anyagösszetétele is jóval változatosabb, mint annak idején, továbbá az ételek, italok skálája is szélesedett. Mások lettek az ízfokozók, színezékek, tartósítószerek és egyéb adalékok, amelyek mélyebben és gyorsabban szívódnak bele a szövetekbe, így a kárpittisztítás ecettel mára már egyáltalán nem mondható egy jó módszernek ezek eltávolítására, sőt!
Kárpittisztítás ecettel: mi vele a probléma?
Ritkán adjuk a fejünket kárpittisztításra csak azért, mert talán poros az adott ülőalkalmatosság, szőnyeg. Sokkal inkább szükségét érezzük, amikor valamilyen jól látható szennyeződés hagy nyomot rajta (például valamilyen étel vagy ital), az ugyanis már esztétikai probléma. A legtöbb, foltot hagyó szennyeződés azonban zsíros, erre pedig feleslegesen használunk ecetet. A savas folyadék a tévhitekkel ellentétben nem fogja eltüntetni a foltokat, viszont kimarhatja a kárpit anyagát, főleg, ha erősebben dörzsöljük a kelleténél, ettől várva javulást.
Azért, mert az ecet a legjobb esetben is csupán felületi tisztításra képes. A vízkőoldáshoz például valóban remekül használható, azonban a különböző kárpitok szövetrostjai közé bejutott szennyeződést – főleg beszáradt folt esetén – már nem képes eltávolítani, nem fog a szennyeződés láthatatlanná válni, csak belemossa a mélyebb részekbe. Emiatt, bár első látásra akár tisztának is tűnhet a kárpit egy-egy ecetes tisztítás után, idővel szagossá válik. A mélyen megbúvó szennyeződések ugyanis hamar begombásodhatnak, penészesedhetnek, ha nincsenek megfelelően eltávolítva a szövetből.
Minél tovább hitegetjük magunkat az ecetes kárpittisztítás hatékonyságával, annál nagyobb eséllyel kell majd új kárpitra beruháznunk – pedig a szakszerű és megfelelő kárpittisztítás még gyakori rendszerességgel is olcsóbb!
Okozhat-e maradandó károkat egy kárpiton, ha valaki meggondolatlanul nekiesik ecettel?
Sajnos okozhat, ráadásul sokat. Egyrészről, az ecetsav dörzsölés nélkül is kimarhatja az anyagot azon a folton, ahol tisztítani próbáljuk. Emiatt, ha úgy is tűnik, hogy megszüntettük a foltot, a szövet kivilágosodhat, kimaródhat az ecettel érintkezve, ez pedig látványosabb lesz a foltnál, és sajnos javíthatatlan is.
Mindeközben az ecet színfixáló hatása életbe lép, -lásd. a batikolás végén-, és amint megszárad a kárpit, látni fogjuk, hogy ahol elszíneződött a folt miatt a szövet, az bizony már úgy is maradt. Ez sajnos szintén egy javíthatatlan folyamat, amellyel végleg megpecsételtük kárpitunk sorsát.
Okozhat egészségügyi károkat az ecet használata?
Fehér színű, lehúzható huzattal rendelkező kanapék és fotelek esetében gyakori, hogy a mosás során ecetet is adnak a mosószerhez, gyakran fehérítővel együtt – ezzel pedig hatalmas hibát követnek el. Az ecet és a fehérítő ugyanis mérgező klórgázt eredményehet, amely rongálja a tüdőt és irritálja a szemet.
Az ecetnek azonban önmagában is lehetnek káros hatásai a szervezetre – szúrós szaga sem véletlen. A savas gőz marhatja a nyálkahártyát, ingerelheti a tüdőt, valamint a szemet, de csupasz bőrrel érintkezve a takarítás során szúró-maró érzést, vörösséget és hólyagosodást is előidézhet.
Mit tegyen, és mit ne tegyen, ha mindenképp kezelni szeretne egy szennyeződést a kárpiton?
A kárpitokat érintő szennyeződések nagy része zsíros étel- vagy ital maradéka, zokniról, cipőről vagy a csupasz talpunkról lerakódott piszok, sőt, sajnos a különböző háziállatok széklete, vizelete is gyakorta kerül a kárpitok anyagába – a házibulik során előforduló hányásfoltokról pedig ne is beszéljünk. Ezeket egy savas anyag, mint az ecet, nem fogja eltüntetni. A zsíros szennyeződéseket legkönnyebben egy lúgos tisztítószerrel távolíthatjuk el, azonban az sem mindegy, mi okozta a zsíros foltot a kárpiton. Manapság ugyanis rengeteg színező szennyeződés van, ezeknek megvan a maga ellenszere, nincs olyan univerzális varázsszer”, ami mindenre jó. Különböző tisztítószer kell rágófoltra, ételmaradékra, vérfoltra, kisállat-ürülékre, sárnyomokra, ezekhez pedig figyelembe kell venni a szennyezett kárpit anyagát, kényességét egyaránt!
Sokak számára kényelmes megoldás, hogy havi egyszer kibérelnek egy vizes kárpittisztító gépet, amelyhez egyetlen fajta vegyszer jár, azt ígérve, hogy mindenhonnan eltávolítja a szennyeződéseket. Nos, ameddig csupán házi porról van szó, ez valóban így lesz, azonban amint utunkba akad egy kényesebb szövet, vagy erősebb foltot hagyó szennyeződés, rögtön megáll a tudomány. A bérelhető hobbi szintű gépek, és az egyfajta, gyenge hozzáadott szer nem fogja kiszedni a makacsabb foltokat. Sőt csak maradandóvá tesszük a kárpitot ért kárt.
A legtisztább, és legkevesebb kockázattal járó megoldás tehát az, ha a folt keletkezésekor vagy észlelésekor felkeres egy kárpittisztító szakembert, aki felméri, milyen típusú kárpitról és szennyeződésről van szó, és célzottan áll majd neki a munkának, garanciát vállalva rá, hogy az általa végzett munka alapos, valamint látványos javulást eredményez.
Gyakran Ismételt Kérdések
Mert „dr. Internet” azt mondta… Azután szomorúan nézik, hogy náluk nem működött, és el nem tudják képzelni, hogy miért.
Az ecet képes ugyan tisztítani, azonban nem univerzális csodaszer, amely mindenre jó. Ecettel csak felületi tisztítást végezhetünk, -pl. csempe, csapok-, a szövetrostokba beépülő szennyeződéseket nem távolítja el.
Ne nyúljon különböző házi praktikákhoz, legfőképp ne ecethez vagy sóhoz. Ezek kimarhatják, károsíthatják a kárpit szövetét, főleg a színét. Semmiképp ne keverjen fertőtlenítőszert fehérítővel, és ne dörzsölje a szennyeződést!