Számtalan olyan helyzet fordulhat elő, amikor beszennyeződik a kanapénk. Egy vörösbor folt is tud kellemetlen lenni, de van, ami még ennél is kínosabb. Lehetséges-e a hányásszag eltávolítása, és ha igen hol és hogyan kezdjük?
Az életben vannak olyan dolgok, amelyekről az emberek nem szívesen beszélnek – például a hányás is. Ez érthető dolog, hiszen látványa, szaga, sőt, a gondolata is egyaránt undorító, gyomorforgató. Ráadásul ha egyszer megtörtént a baj, a hányás nagyon makacs foltokat és szagot tud hagyni a kárpiton.
Ezért kell beszélni a hányásfoltokról, hiszen ez a probléma nagyon sok ember hétköznapjait keseríti meg.
Hiteles Google-vélemények a munkámról!
↓ Olvasásukhoz ↓ kattintson ↓ a csillagokra. ↓
Hogyan lesz hányásszaga egy kárpitnak?
Az élet természetes velejárója a hányás. Legtöbben persze a kanapé és a hányás összefüggésében egy durva házibulira gyanakodnak, pedig akkor is előfordulhatnak ilyen balesetek, ha a lakók amúgy teljesen józan életet élnek.
Sok kisgyermekes család tapasztalhatja meg például nap mint nap, hogy a napi büfiztetés során bizony néha a csecsemő felöklendezik egy kis anyatejet, ami sokszor az ülőgarnitúra kárpitján landol. De a hevesebb játék,túlivás vagy az izgalom is előidézheti a hányást.
Az anyatej minden kétséget kizáróan a csecsemő fejlődésének záloga, és nagyon nagy kincs is, azonban a gyomorsavval keveredett anyatejhányadék borzalmas, savanyú, romlott tej szagot tud árasztani magából.
A hányás második leggyakoribb oka a betegség. Ekkor gyakran az is előfordulhat az, hogy a hányás sugárban, kontrollálhatatlanul tör ki a betegből és, ilyenkor bizony a gyomortartalom oda landol, ahol éppen a beteg tartózkodik – a legtöbb esetben ez az ágy vagy a kanapé.
Ha a gyomor üres, akkor is az emésztőrendszerben termelődő különböző nyákok és váladékok, különösen az epe, nagyon visszataszító bűzt hagy maga után.
De ebbe az esetkörbe tartozik a másnaposság is, amikor az éjjeli tivornyából felocsúdó személyt az erős hányinger és a hányás az ágyban vagy a kanapén éri. Ekkor számolni kell azzal, hogy az esetleges alkoholszármazékok is (leggyakrabban bor vagy sör) még fellelhetőek a hányadékban.
Nem szabad megfeledkezni a házi kedvencekről sem. Ők is lehetnek betegek és hányhatnak a rosszullét miatt, de az sem ritka, hogy túl gyorsan vagy túl sokat esznek és felöklendezik a falatokat. A macskák pl. rendszeresen kihányják a lenyalogatott szőrüket.
A kiskedvencek gyomorsava sokkal erősebb az emberénél, így jobban károsítja a szövetet, illetve az ő eledelük legtöbbször eleve kellemetlen szagú az ember számára – hát még, amikor visszajön!
Miért van ennyire jellegzetesen büdös szaga a hányásnak, mennyi ideig marad meg a kárpitokban?
Mindenki ismeri a hányás jellegzetes, összetéveszthetetlen szagát, illetve az ízét. A szagot és az erősségét alapvetően a gyomortartalom határozza meg, illetve az, hogy az adott étel mennyi időt töltött a gyomorban a hányást megelőzően, azaz, milyen mértékben került sor az étel lebontására.
Általánosságban elmondható, hogy az étel fogyasztás előtti aromái és ízei és színe a hányásban is visszaköszönnek, így egy fűszeresebb, markánsabb illatú étel hányadéka is szagosabb lesz. Azzal viszont számolni kell, hogy a bevitt táplálék keveredik a már gyomorban lévő egyéb étellel és itallal, valamint magával a gyomorsavval is.
A gyomorsav és az étel kémiai reakciójának köszönhetően kellemetlen szagú vegyületek és gázok szabadulnak fel, amelyek gyakran az epe keserűségével kombinálva, rendkívül orrfacsaró bűzt képesek okozni.
Az, hogy a hányásszag mennyi ideig érezhető, sok dologtól függ. Egyfelől a fentebb említett gyomortartalomtól, másfelől attól, hogy mennyi időn keresztül volt a hányadék a kárpiton, mennyire tudott a hányás beszivárogni a mélyebb szöveteibe.
Melyik kárpit tartja meg legtovább a szagokat?
Azok a kárpitanyagok képesek a legtovább magukba zárni a hányásszagot, amelyek kiváló nedvszívóképességgel rendelkeznek.
Ezekben az esetekben a kárpit anyaga nem gördít semmiféle akadályt a hányadék útjába, hogy az akár a szövet legmélyebb részeibe beivódjon.
Nem csak a gyomortartalom miatt büdös a hányásfolt, hanem a miatt is, hogy a mélyre beszivárgott hányadék tartalma elkezd lebomlani, amely során a hányás adta kiváló táptalajon megtelepedő baktériumok és azok bomlástermékei hatványozzák az alapból sem kellemes szagot. Ezen sajnos az azonnali felületi tisztítás sem segít.
Lehetséges a hányásszag eltávolítása a kárpitokból?
Természetesen nincsen olyan folt vagy szag, amit ne lehetne eltávolítani a kárpitból, azonban a hányásszag eltávolítása sokkal nagyobb energiabefektetést igényel. A hányásfolt és a velejáró szag nagyon makacs, így hosszadalmas folyamat, míg a hányásszag teljesen eltűnik az adott kárpitból.
Ahogy fentebb is írtuk, egy markánsabb aromájú és ízű étel erősebb, egyszersmind makacsabb szagot fog maga után hagyni, mint egy könnyed nyári saláta.
Ha tényleg nagyon mélyre beivódott a hányás a kárpitba, akkor érdemes szakemberhez fordulni, nem célszerű a házi praktikák bevetése, hiszen sok esetben ezzel sokkal több kárt tud okozni a laikus, mint hasznot.
Hogyan zajlik a hányásszag eltávolítása?
Mindenféleképpen a szag forrását kell megszüntetni.
- Először is a kárpit felületét kell megszabadítani a hányástól. Fontos, hogy a kárpittal borított bútor esetleges redői közül is el legyen távolítva a hányadék, különös tekintettel az esetleges darabos komponensekre.
- Ezután papírtörlővel itassa fel a híg részét a hányásnak. Tegyen pár kockát a foltra, és nyomogassa meg. Amíg nedvessé válik, addig jön kifelé a bútorkárpitból a folyadék. Ezt addig ismételje meg, amíg már erős nyomás után is száraz marad a papírtörlő.
- Ezután mindenképpen keressen fel szakembert. Ha engem hív, először is felmérem a kárpit állapotát, majd nekilátok a tisztításnak. A hányásfolt eltávolításához nagy tapasztalat, speciális gép és vegyszer kell. Nem minden „profi kárpittisztító” tud megbirkózni ezzel a kihívással.
- Az alapos tisztítás után hagyni kell a felületet teljesen megszáradni, majd ezt követően lehet csak újra használni.
Hányásszag eltávolítása: Mit ne tegyen, mitől nem lesz kellemesebb illat?
Bár először jó ötletnek tűnhet, de mindenképpen kerülni kell az erős vegyszereket, különös tekintettel a klórbázisú készítményeket kárpitkárosító hatása miatt.
Szigorúan tilos mosószeres szivaccsal dörzsölni, hiszen ilyenkor az anyag mélyebb rétegeibe is be tud szivárogni, és ha elég mélyre belemossa, onnan már én sem biztos, hogy ki tudom szedni..
Gyakran Ismételt Kérdések
A szag tartóssága függ a hányás összetételétől, azaz a gyomortartalomtól, attól, hogy mennyire emésztődött meg az étel, illetve attól, hogy a kárpit szöveteibe milyen mélyre tudott beszivárogni a hányadék.
A hányásnak, valamint a szagának eltávolítása meglehetősen macerás és időigényes folyamat. Házilag lehetetlen. Nincs olyan csodaszer, amitől a hányásban lévő tartalom eltűnne, gőzzé válna.
Minél jobb nedvszívóképességgel rendelkezik az anyag, annál tartósabb a hányásszag, hiszen ilyenkor az anyag mélyebb rétegeibe is be tud szivárogni.