A városi legendákkal ellentétben a kárpit tisztítása szódabikarbónával nem lehetséges, hiába olvashatja ezt számtalan csináld-magad oldalon. Elmesélem, miért rossz ötlet kipróbálni!
Ugyan kinél ne lenne otthon előbb-utóbb egy foltos, koszos a kárpit, amit ki kell tisztítani? Ha épp belevág a nagytakarításba, vagy egyszerűen csak úgy adódik, hogy van egy kis ideje a kedvenc bútorára, akkor a legtöbb emberhez hasonlóan valószínűleg Ön is rákeres a neten, hogy miként teheti szalonképesebbé kanapéját, fotelét vagy akár szőnyegeit. A sok, remekül hangzó ötlet között ott lesz a szódabikarbóna, mint valóságos csodaszer.
Ez a gyengén lúgos, vízben jól oldódó fehér por egy természetes fertőtlenítőszer, szagtalanító és tisztítószer, ami a legtöbb esetben valóban csodákra képes. Kárpittisztítás esetén különösen zsírfoltokra ajánlják, egyes oldalakon azt javasolják, hogy készítsen a felhasználásával speciális oldatot, és azzal fújja át a bútort.
Elsőre jól hangzik a sokat emlegetett szódabikarbónás módszer, de ebben a cikkben megmutatjuk Önnek, hogy ha kárpitról van szó, miért nem az.
Hiteles Google-vélemények a munkámról!
↓ Olvasásukhoz ↓ kattintson ↓ a csillagokra. ↓
Miért és hogyan terjedt el a szódabikarbóna, mint tiszítószer?
Napjainkban mindenki elsődleges információforrása az internet. Ha valamit nem tudunk, bizonytalankodunk, akkor elsősorban nem közvetlen tapasztalatokra támaszkodunk. Lehet, hogy attól tartunk, hogy a másiknak nincs ránk elég ideje, vagy csak szégyelljük, hogy nincs megfelelő mennyiségű információnk a témáról. Szakemberhez pedig azért nem fordulunk, mert eleve nem feltételezzük a jó szándékot: azt hisszük, hogy a saját érdekében minden specialista azt fogja majd mondani, hogy kikerülhetetlen az ő szolgáltatása.
Talán Ön is így van vele: egy tucatnyi internetes fórum felkeresésével, pár népszerű oldalon található cikk átolvasásával már úgy érzi, készen áll a kárpit tisztítására szódabikarbónával. Hiszen szinte mindegyik cikk egyöntetűen állítja, hogy hipp-hopp eltávolíthatók a foltok, a szennyeződések…
A helyzet azonban az, hogy a szódabikarbóna nem fogja megoldani a problémát.
Hogy lehet akkor, hogy mégis ez az információ burjánzott el az interneten? Ezek a tévhitek az online tér segítségével láncreakciót indítanak el, a fórumokon található hozzászólások, illetve a cikkek írói ugyanis jellemzően nem a gyakorlatban szerzett tapasztalataikra vagy szakemberekre támaszkodnak, hanem arra, amire Ön is: elolvassák, mit írtak mások és abból hoznak létre egy újabb online tartalmat. Amikor pedig valaki tanácsot ad, elfelejti megemlíteni, hogy nem tapasztalat alapján teszi, hanem csak valahol olvasta, hallotta.
Elég tehát egy-két tévesen informálódott író, és pillanatok alatt meghatványozódhat a tájékoztató jellegű, ismeretterjesztő szövegek száma. Pontosan nem tudhatjuk, hogy melyik tévhit hogy keletkezhetett….
Milyen károkat okozhat a kárpit tisztítása szódabikarbónával?
Nos, a szódabikarbóna esetében a helyzet talán egy fokkal bonyolultabb, hiszen itt az is előfordulhat, hogy a folt valóban halványodni látszik a kezelés után. Ami azonban nem látszik, hogy a szövetek mélyére hatolva fixálja a szennyeződést, tehát a felületen nem látszik, de a mélyben szinte eltávolíthatatlanul megmarad. Amennyiben pedig ez a szennyeződés szagos volt, például ha a macskája keverte össze a kanapét az alommal, vagy egy eldurvult házibuli után hányásfoltos lett a kanapé, akkor a szag ugyanúgy terjengeni fog tovább.
Könnyen lehet tehát, hogy a városi legenda a szódabikarbóna jótékony hatásáról mégis egy konkrét tapasztalatot követően született meg és öltött testet az első online cikk formájában, arról azonban, hogy valóban mi történik a felszín alatt, senki sem beszél… A látszat, sajnos csal: a problémát nem szüntette meg a szódabikarbóna, csupán a szőnyeg alá söpörte, azt pedig Ön is tudja, hogy az élet minden területén ez a „technika” csak elodázza és súlyosbítja az adott szituációt.
Kárpit tisztítása szódabikarbónával: milyen módszert válasszon helyette?
A szódabikarbónával kezelt felület még megmenthető, szerencsére nem szokott maradandó károsodást okozni a házilagos kárpittisztítás. A legjobb, ha még nem tett semmit, ne is vegye saját kezébe az ügyet. Maximum egy nedves törlőkendővel törölje át a felületet, és minél előbb egyeztessünk időpontot, hogy kitisztíthassam a kárpitot.
Az eljárás során olyan eszközöket és takarítószereket használok, amik egy átlagos háztartásban általában nincsenek meg, és kiskereskedelmi forgalomban sem kaphatóak – az internetes cikkekkel ellentétben ezekkel lehet ugyanis valódi eredményeket elérni. Nem csak a foltot kezelem, hanem minden esetben a teljes kanapét kitisztítom, és ha szeretné, még tippeket is adok arra vonatkozólag, hogyan előzheti meg a további szennyeződéseket, illetve hogyan óvhatja meg kanapéja szépségét.
Nem kell aggódnia, a kárpittisztítás nem jár túl sok macerával, és az életét sem kell átszerveznie, hiszen mindig úgy egyeztetünk időpontot, hogy az Önnek is megfelelő legyen.
Mi történik a szódabikarbónás kárpittisztítás után?
Ahogy fentebb is írtam, a szennyeződés bizony ott marad a kárpit mélyén, sőt, a szódabikarbóna segítségével fixálta is, vagyis sokkal nehezebb lesz eltávolítani.
Ha valóban meg akar tőle szabadulni, akkor muszáj lesz kárpittisztító szakember segítségét kérni.
Ezen a ponton valószínűleg tisztában lesz azzal, hogy hibázott, és talán egy kicsit kellemetlenül is érzi magát emiatt. Én viszont azt kérem, hogy így is legyen őszinte: jelezze a megkereséskor, hogy már megpróbálta megoldani a probémát szódabikarbónával vagy más módszerrel, így jobban fogom tudni, mire számítsak, ami nagyban megkönnyíti és meggyorsítja a munkát.
Gyakran Ismételt Kérdések
Köznyelvi elnevezése a nátrium-hidrogén-karbonátnak. Ez a gyengén lúgos, vízben jól oldódó fehér por egy természetes fertőtlenítőszer, szagtalanító- és tisztítószer, amit sok dologra használhat a háztartásában, de a kanapé tisztítása nem tartozik közéjük.
A szódabikarbóna sok esetben lehet jótékony és hatékony a háztartásban, de olykor káros hatású. Ne alkalmazza kárpitok tisztításához, mert ha el is halványítja, egyben fixálja is a szennyeződést az anyagban.
Igen, egy kárpittisztító szakember ki tudja tisztítani, de nehezebb dolga lesz, ezért rögtön, a telefonos kapcsolatfelvétel során jelezze, ha szódabikarbónával, vagy más szerrel próbálta meg eltüntetni a foltokat.