A szőnyeg magába szív minden szagot: a konyhai gőzöket, a háziállatok szagát, és hát ha tetszik, ha nem, a rajta sétálók… khm… lábszagát is. Lehetséges-e a szőnyeg szagtalanítás?
A kárpitok előbb-utóbb magukba zárják a szagokat. Illetve nem bezárják, hanem épp ellenkezőleg, akkor is érezni a hátrahagyott szagot, amikor maga a szag forrása esetleg már nincs is a közelben! Ez pedig sok kellemetlen következménnyel járhat. Ha Önnek is elege van abból, hogy valahányszor vendég jön, akkor illóolajok, illatgyertyák és kölnik tucatjaival hasztalan próbálkozik, nem tud ideális illatokat teremteni otthonában, akkor olvasson tovább, mai cikkünkben utánajárunk a szőnyeg szagtalanítás titkainak.
Hogyan, mitől válhat kellemetlen szagúvá egy szőnyeg?
Féltve őrzött kárpitjaink elsősorban akkor vannak a legnagyobb veszélyben, ha gólya érkezik a házhoz vagy ha beszerez egyházi kedvencet. A kisgyerekek és az állatok vannak ugyanis legrosszabb hatással a kanapékra, szőnyegekre, függönyökre, fotelekre, és minden más kárpitra a lakásban – de ezen kívül számtalan más dolog is okozhatja a szőnyeg szagosodását.
- Ha kisgyermek van otthon, akkor előfordulhatnak már pici korban is olyan balesetek, mint a hányás, vagy a büfi
- Később pedig garantált, hogy egy-két falat, maradék is a szőnyegben landol, és a csoki-, vagy más ételfoltot a gyerkőc jó mélyen belegyömöszöli a kárpitba
- Ha háziállatot tart, és egy viharos éjszakán megenyhül a szíve és beengedi a kutyát-macskát az előszobai szőnyegre, vagy egyszerűen csak a lakásban tartja az állatokat, akkor előbb-utóbb a kárpit átveszi a szagukat.
- Ha a kis kedvence megbetegszik, akkor bizony a kisgyerekekhez hasonló balesetek érhetik a kárpitot.
- Ha valaki a lakás olyan pontján iszik vagy étkezik, ahol kárpit van, akkor nem csak foltok, illatok is maradhatnak utána egy-egy baleset folytán!
- Ha a lakás egyterű – vagy a konyhában is van szőnyeg – akkor egyértelmű, hogy be fogja szívni idővel a főzéssel, étkezéssel járó szagokat.
- A szőnyegre akkor is kerülhet kellemetlen szag, ha utcai cipővel járkál a lakásban. Elég egy hosszú, fárasztó nap és egy kis figyelmetlenség, hogy valami kellemetlen dolog a cipője talpáról a szőnyegébe dörzsölődjön.
- Végül, de nem utolsósorban a szőnyeg akkor is magába zárhatja a szagokat, ha kiemelten vigyáz rá, hiszen az a feladata, hogy sétáljanak rajta. Ez pedig – főleg nyáron, zokni nélkül, kissé megizzadva – azt okozhatja, hogy előbb-utóbb lábszagúnak tűnik.
Melyik szőnyegtípus lesz a legbüdösebb?
- A hosszú szálú szőnyegekből a szennyeződést és a szagokat egyformán nehéz kiszedni.
- A kézzel szőtt szőnyegek és a gyapjú szőnyegek nagyon kényesek, mert csomók közt felgyülemlett por és egyéb szennyeződés eltávolítása szakember nélkül szinte lehetetlen anélkül, hogy maga a szőnyeg is sérülne.
- A shaggy szőnyegek tisztítása is speciális bánásmódot igényel.
- A padlószőnyeg, illetve a kültéri szőnyegek kapcsán könnyebb dolga van, tisztításuk és szagtalanításuk. nem jár nagy macerával.
- De általánosságban elmondható, hogy minél vastagabb, minél több anyag van benne, annál több szagot tud magába venni.
Mennyire válnak be a házi szőnyeg szagtalanítás praktikák?
Jobbára semennyire. A szőnyeg szagtalanítás csakis egy erre specializálódott kárpit tisztító mesterrel lehetséges! Ne próbálkozzon bolti forgalomba hozott vegyszerekkel vagy házi praktikákkal, mert azok, ha valamennyire enyhítenek is a kellemetlen szagokon, akár kárt is tehetnek magában a kárpitban.
Léteznek ugyan különböző, kárpit-szagtalanító szerek, amik kellemesebb illatot varázsolnak lakásába, de ezek csak átmeneti megoldást jelentenek, hiszen a szennyeződést nem távolítják el, és a szagokat is csak elfedik egy erősebb, mesterséges illattal. Ahogy ezek az illatanyagok elillannak, az eredeti szag újra meg fog jelenni.
Szigorúan tilos a különböző szereket egymással felváltva, vagy összekeverve alkalmazni. Legyen speciális vagy univerzális címkével ellátva az adott termék, alapvetően csak felületi, részleges megoldást eredményezhet. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogyha valaki több terméket is alkalmaz egyszerre, vagy szorosan egymás után, akkor az káros hatással lehet a szőnyegre – bizonyos vegyszerek kombinációja pedig egészségre ártalmas gőzöket is gerjeszthet.
A házi praktikák közül kerülendő a szódabikarbóna, és az ecet is, hiszen előbbi fixálja a szennyeződéseket a szőnyeg rostjai között, utóbbi pedig maró hatású anyag, ami „kiszívhatja” a szőnyeg színét. Azt sem ajánlom, hogy kimossa a szőnyeget, mert szinte biztos, hogy nem fog tudni utána tökéletesen kiszáradni, így a már meglévő szagok mellett dohos, penészes aromákat is kaphat.
Hosszú távon jobban jár, ha szakembert hív a szőnyeg szagtalanítására és alapos kitisztítására; ezt évente 1-2 alkalommal akkor is érdemes megejteni, ha amúgy szőnyege nem tűnik különösebben koszosnak vagy büdösnek.
Mit az, amit semmiképp nem szabad tenni egy büdös szőnyeggel, mert csak ront a helyzeten?
Abban az esetben, ha különböző technikákkal nekikezd a takarításnak, a szőnyegét újabb traumák érhetik: színét veszti, ha maró hatású tisztítószert önt rá, tovább büdösödhet a szőnyeg egyes folyadékoktól, illetve bepenészedhet, ha nedvesség marad benne. A végeredmény könnyen az lehet, hogy a szőnyeget cserélni kell, mert már menthetetlen.
Hogyan zajlik a szőnyeg szagtalanítás?
Úgy, hogy megadom a kollégám telefonszámát, aki elviszi, kitisztítja, majd tisztán, szárazon visszaviszi Önnek.
Bármilyen kérdése van szőnyegei, vagy kárpitos bútorja kapcsán, ne féljen feltenni, szívesen adok tanácsot arra vonatkozóan, hogy milyen módon óvhatja meg bútorait a szennyeződésektől, illetve ha már megtörtént a baj, akkor mi az, amit érdemes, és mi az, amit nem érdemes tennie velük. A szolgáltatás mellé a tanácsadás, konzultáció természetesen ingyen jár.
De szakoktatást nem vállalok. Tehát olyat ne kérdezzen, ezt vagy azt a foltot mivel szedje ki saját maga, mert ezek hétpecsétes titkok.
Hogyan lehet óvni a szőnyegeket a kellemetlen szagoktól?
Persze lehet elővigyázatos is. Például a gyerekszobában ne legyen kárpit, a kis kedvencének alakítson ki külön fenségterületet, a cipőjét mindig vegye le az előszobában, és úgy általában, ha lehet, egyáltalán ne lépjen senki a szőnyegre.
Ezek azonban szinte teljesíthetetlen ajánlások, hiszen a szőnyegek nem csupán a lakás díszítő elemei, amelyek otthonosságot, a melegség érzetét kelthetik, hanem praktikus kiegészítők is. Könnyen mozgathatók, csökkentik a pormennyiséget, amitől tisztább lesz a levegő, elnyelik a léptek zaját, melegebbé teszik a helyiséget, és jól esik rajtuk sétálni, leülni egy családi társasjátékhoz, vagy egy közös filmnézés alkalmával. Ahelyett, hogy mindenáron meg akarná őket óvni, használja inkább rendeltetése szerint, és évente 1-2 alkalommal hívjon ki engem, hogy segítsek gondoskodni a tisztításról és a szőnyeg szagtalanításáról!