A sörfolt elsőre nem tűnik nehéz esetnek – már maga az ital is olyan halvány, lágy, sárga színű, és kiborulás után nem hagy közvetlenül veszélyesnek látszó nyomot a bútorszöveten. Mintha csak víz volna. Nem is a folt miatt szoktak hívni hogy segítsek, hanem a szag miatt. Amikor elkezd a sörben lévő élesztő erjedni, -főleg a nyári nagy melegben-, az irgalmatlan büdös tud lenni.
Sörfolt a kanapén? Egyáltalán hogyan kerülhetett oda?
Persze egy tapasztalt háziasszony tudja, hogy bármi is a szövetre kerülhet. Szerencsés helyzetben van, ha az Ön családjában mindenki óvja a bútorokat és a tárgyakat, de sose feledje, hogy a lakás és a benne található dolgok a kényelmet szolgálják és a benne élők élményeinek szolgálnak színtérül: nem lehet egy házban úgy élni, mintha egy múzeumban, vagy kiállítási katalógusban lennénk. Ezért számtalan úton és módon juthat sörfolt is a kanapéra.
· Aznapos sör: a közös családi, baráti programok egyik legizgalmasabb pontjai a nagy, szinte buliba hajló meccsnézések. Látott már valaha férfitársaságot meccset nézni úgy, hogy közben nem volt a kezükben sör? És ha igazán nagy rajongók, akkor a kapuhoz közeledő labda láttán, vagy gólörömnél ugrálás lesz, és koccintás!
· A másnapos sör: Egy hosszú, tikkasztó nyári nap után este a filmnézésnél iszik valaki egy jó pohár sört – a film véget ér, a sör pedig a kanapé karfáján marad. Bármiben fogadni mernék, hogy reggel azt valaki véletlen kiborítja, mert azt hiszi, nincs benne már semmi.
· Akármikori sör: Nyáron rengetegen isznak napközben is alkoholmentes sört, csak azért, mert a víz, a tea, a kávé, az üdítő megszokott ízeit szeretnék valamivel feldobni. Így sörfolt még úgy is kerülhet a kanapéra, ha két kisgyermekes anyuka gyerekekkel együtt játszik délelőtt a kanapén. Aki látott már gyereket, az tudja: ha valami folyékony, akkor az a gyerek segítségével fel fog borulni előbb-utóbb, és nem is biztos, hogy ezt azonnal észleli, és eltávolítja a foltot.
Hiteles Google-vélemények a munkámról!
↓ Olvasásukhoz ↓ kattintson ↓ a csillagokra. ↓
Nem csak a kanapénk és a fotelek bánhatják – hanem a szőnyeg is!
Sokan nem tudják, de a különböző sörök különböző foltokat hagynak. Házibulin, baráti beszélgetések során is gyakran kerülhet elő az ital, és az utóbbi pár évben annyira divatosak lettek a házi sörök, gyümölcsös sörök és sörkülönlegességek, hogy gyakran egy hétköznapi lager már nem is elegendő a vendégek fogadásához. Főleg ilyenkor, nyáron gyakran kerül bor helyett sör a baráti beszélgetések kísérőjeként: most lássunk pár sörtípust, és hogy hogy kerültek a pohárból a szőnyegre!
· Barna sör, fehér szőnyeg: házibuli. Igen-igen: már a kamaszok között is van különc ízlésű gourmet, aki a házibuli szervezésekor figyel arra, hogy különböző sörök várják a vendégeket. Így került a szülők kedvenc nappali szőnyegére a tánc közben hatalmas, ragacsos barnasör-folt.
· Bordó sör, sárga szőnyeg: szilveszteri buli. A tél a gyümölcs-sörök időszaka, különlegesen divatos volt az egyik évben egy fahéjas-szilvás téli sörkülönlegesség. Ráadásul szűretlen, igazi téli, nehéz ital. És tudja, hogy itták? Melegen. Mintha forró gyümölcslevessel kínálták volna meg a szőnyeget!
· Sárga maszatos folt, bézs szőnyeg: egy kellemes tavaszi este. Ez egy szobatisztaságot tanuló kisgyermekes házban egyébként is nagyon gyakori színkombinációra emlékeztet, és természetesen az „elkövető” most is egy tipegő: a szőnyeg szélére rakott szűretlen sör nagy, maszatos sárga foltot hagy, miután a kis törpe felrúgja.
De mennyire makacs egy sörfolt? Mekkora a baj, ha a szövetre kerül?
Mint az már talán az előzőekből kiderült, sör-ínyencek egyre többen vannak, így már azt sem lehet mondani, hogy minden sörfolt egyforma lenne. Mert nem mindegy, hogy milyen sör! Cukros, cukormentes, gluténmentes, alkoholmentes, gyümölcsös, barna, fekete, szűretlen – vagy épp egy nehéz, szinte likőr-szerű, 10 százalékos sör? És még ha gyümölcsös, akkor sem ugyanaz egy világos mangó és egy ribizlis vagy meggyes, szinte fekete, erősen pigmentált sör.
A sörfolt alapvetően nem lenne egy „nehéz eset”, egy alap világos sör viszonylag könnyen kiszedhető – legalábbis a folt frissen viszonylag halvány, és nem mondhatni makacsnak sem. Ám már ezek esetében sem mindegy, hogy milyen anyagot mivel próbálunk megtisztítani!
Vegyünk tehát egy világos sört, ami friss, nincs különösképpen beletapostva a szövet szálai közé sem. Ha ruha lenne, egyszerűen kimosnánk a huzatot, és némi áztatás, egy jó mosószer és az anyagnak megfelelő hőfok csodásan kiszedné. A gond ott kezdődik, ha a sör nem levehető huzatra, vagy mérete, anyaga miatt mosható (pl. rongyszőnyeg) kárpitra esik.
Sörfolt esett a szövetre, mit tegyünk? Maradnak a praktikák?
Ha az anyag összetételét meg is találtuk, a sör típusát is tudjuk, és van hozzá türelmünk, hogy nekiálljunk kutatni és kézzel takarítani, akkor is elég sok buktatója van annak, hogy mit és hogyan lehet eltávolítani. Először is nincs olyan csodaszer, amit ha ráönt vagy ráfúj bármilyen sörfoltra, akkor az hirtelen csak úgy eltűnik, láthatatlanná válik. Ezen kívül vannak bizonyos anyagok, amelyek nem „szeretik” a nagy vízbőséget, vannak, amelyek szeretik. A farmer, a velúr, a textilbőr, a kevert anyagok, a pamut mind más és más gondozást igényel, ha alkohol és gabona elegyét kapja.
Általában azonban elmondható, hogy a bűvészkedős praktikák éppúgy nem hozzák meg a várt eredményt, mint a borra szórt só, vagy a zsírra rákent etilalkoholos tinktúrák. És nem, ne tegyünk ERRE SE ecetet, se szódabikarbónát, stb.
Akkor mi a teendő? Vagy pontosabban: mit ne tegyünk a kárpittal, ha sörfolt került rá?
Azonnal felitatni papírtörlővel, hogy minél kevesebb nedvesség maradjon a szivacsban, hogy minél kevésbé erjedjen az élesztő, ami a sörben van. Ne kezdje el bő vizes szivaccsal „kiszedni”, mert csak még mélyebbre belemossa a sört. Jobb, ha szakembert hív hozzá. Nem lesz olcsóbb, mintha venne tisztítószert, és bérelne egy megfelelő eszközt, de nem lesz sokkal drágább sem, és biztosabb lesz a siker.
Mit spórolhat akkor?
· Időt
Minden ráfordított perc (inkább nevezzük órának), amit a kutakodással tölt, Önnél marad: én ránézésre tudom, mi a teendő, kitisztítom a kárpitot, Ön felteszi a lábát, és pihen. Jobban hangzik ugyanazért az árért, ugye?
· Hibázási faktor
Nálam nem fordul elő, hogy nem megfelelő technikát használok. Sok év tapasztalata, képzése és önképzése áll a szaktudásom mögött.
· A stresszt
Nem kell attól tartania, hogy a tisztítószer kimarja, tönkreteszi az anyagot és az egész kanapé vagy szőnyeg mehet a kukába.
Ne kísérletezzen otthoni megoldásokkal, ne tegye kockára kanapéját és idegszálait: hívjon egy profit, aki rövid időn belül eltávolítja a szövegre, szőnyegre került sörfoltot!