Bár sokan nem is gondolnák elsőre, de egy otthon berendezése során a szekrények, a polcok, a függönyök, a szőnyegek és az elrendezés mellett nagyon sokat tesz hozzá az összképhez, hogy milyen kárpit anyag az, amire választása esett. Ez pedig csak az egyik ok, ami miatt érdemes nagyon körültekintőnek lenni a bútorszövettel kapcsolatos döntésekben.
Ugyanis egyéb praktikus szempontokból sem mindegy, hogy milyen anyag borítja a fotelt, a kanapét vagy egyéb bútordarabjait. Ebben a bejegyzésben megmutatom Önnek, hogy mi mindenre ajánlott odafigyelnie és milyen kárpit anyagot nem érdemes megvennie soha.
Nincs annál bosszantóbb dolog, mint amikor a kárpiton jól látható helyre kerül egy folt egy baráti összejövetel, egy kanapén vacsorázós este vagy egy fotelben eltöltött jóleső kávézás alkalmával. Ilyenkor a legtöbben reflexből elkezdik nedves ronggyal dörzsölni az adott felületet vagy egy aktuális „csodaszerrel” próbálják semmissé tenni a kis balesetet, ám mindez vagy megoldja a problémát vagy épp ellenkezőleg, a folt még nagyobbá válik, esetleg maga az anyag is kifakul.
A gyakorlat azt mutatja, hogy rendszerint az utóbbira van nagyobb esély, bár ez nagyban függ attól, milyen a kárpit anyag és milyen szennyeződésről van szó. Szakmai szemmel ugyanis pontosan látom, hogy léteznek olyan bútorszövetek, amelyekből igen nehéz eltávolítani a szennyeződéseket.
Vagyis ha épp kárpitozás előtt áll, nem érdemes ilyen típusú anyagot választania.
Ugyanis azt, hogy egy folt eltávolítható-e, főként nem annak jellege befolyásolja, sokkal inkább a bútorkárpit anyaga as mérvadó e téren. Ezen a pontos pedig joggal merül fel a kérdés, hogy mégis honnan tudhatja, milyen szövetet ajánlott választania? Ebben a bejegyzésben elárulok Önnek minden ezzel kapcsolatos hasznos tudnivalót!
Milyen kárpit anyagok léteznek?
Ma már számos különböző típusú kárpit anyag létezik, amelyek mindegyike sok – sok eltérő színkombinációt és mintát kínál a vásárlók számára, így pedig bizony elég könnyű elveszni a választékban. Pontosan ebből kifolyólag nem is csoda, ha ilyenkor még igen kevés vásárló gondol arra, mivel jár majd a kiválasztott anyag tisztán tartása a következő esztendők során.
Lássunk néhány példát a legkelendőbb szövet típusok közül!
A bársony, a velúr és a plüss anyagok rendszerint különösen finom tapintásúak, így nagyon népszerűek számos háztartásban, hiszen ki ne szeretne egy fárasztó nap végén pihe-puha felületen megpihenni egy kicsit! Bár ezeket az anyagokat kiemelkedően magas kopásállóság jellemzi, mégis fontos tudni, hogy igen könnyen nyomot hagynak ezeken a szöveteken a mindennapok, legyen szó teáról, kávéról, csokoládéról vagy egy szennyeződött ruhadarabbal való érintkezésről.
A jó hír az, hogy cserébe könnyen tisztíthatóak, vagyis amennyiben szakértő kezekre bízza a feladatot, a fakulás miatt sem kell aggódnia.
A klasszikus bútorok mellé szintén gyakori választás a gobelin szövésű, valamint a szövet kárpit anyagok, amelyek számos különböző mintázatban elérhetők és igen könnyen tisztíthatók megfelelő szakértelem mellett.
A modern otthonokba sokan döntenek a szövött anyagok mellett ha kárpitozásról van szó, a zsákszöveteket, valamint a gyapjú hatású és mikroszálas szövetek, ugyanis ugyanolyan remekül passzolnak a natúr, minimál berendezésekhez, mint a zsúfoltabb, színesebb lakásokhoz. Mivel ezeket a kárpitokat rendszerint a természetes színek jellemzik, sok közöttük a világos árnyalat.
Az ilyen bútorszöveteken pedig igen hamar meglátszik a legkisebb folt is. A jó hír az, hogy ezeknek az anyagoknak a tisztítása sem jelent nagy kihívást egy szakember számára, ám érdemes mindig résen lenni, ha nem sötét szövetet választ az ember. Mert hiába könnyedén tisztítható egy anyag, a folt az bizony meglátszik rajta. Kiemelendő mindemellett, hogy léteznek a piacon úgynevezett víztaszító kárpit anyagok is, amelyeket „szennytaszítóként” reklámoznak és azt ígérik, nem kell aggódni a foltok miatt, ha ezt a típust választja az otthonába.
Az elmélet szerint ezek az anyagok nem koszolódnak, azonban a gyakorlat azt mutatja, hogy a foltok ugyanúgy láthatóvá válnak rajta egy idő után. Takarítani viszont cserébe nagyon nehéz őket, ugyanis a tisztító szeres vizet is taszítja ez a típusú szövet, ami szinte lehetetlenné teszi a teljes körű, alapos tisztítást.
A természetes anyagokból készült kárpitokat sokan előszeretettel vásárolják meg, ugyanis tartósan megtartják a mintájukat és azok nem fakulnak ki éven múltán sem. Viszont ezek a típusú anyagok jellemzően ugyanennyire ragaszkodnak a kávé-vagy csokifolthoz is, vagyis ha egyszer ráömlik valami, biztos lehet abban, hogy mi is komoly kihívás előtt állunk majd. Ugyanakkor természetesen nem lehetetlen a takarításuk, így nem kell lemondania ezekről a szövetekről, ajánlott viszont körültekintőnek lenni.
Melyik kárpit anyagot könnyű tisztán tartani, melyiket nem?
Ennek kapcsán lényeges kiemelni, hogy a tapasztalat azt mutatja, a legtöbb gondot az okozza, hogy a háziasszonyok sokszor megpróbálják egyedül, a televízióban reklámozott „csodaszerek” segítségével kitisztítani a foltos bútorszövetet. Rendszerint azonban ezek a próbálkozások nem járnak sikerrel, ráadásul mire szakember érkezik a helyszínre, szinte biztos, hogy már legalább egy vegyi folyamatot elindított a lelkes laikus takarító, ami bizony nagyon könnyen befixálhatja a folt színét, sőt, akár az anyagot is megmarhatja.
Fontos tudni, hogy foltot soha nem tisztítunk használt bútoron, a kárpitot csak egy az egyben szabad takarítani. Vagyis ha valaki önálló akcióba kezd a fentebb vázolt módhoz hasonlóan, szinte mindegy, milyen típusú kárpit anyagról van szó, nagyon nehéz lesz eltüntetni a szennyeződést nyom nélkül.
A mindennapokat tekintve természetesen a sötétebb anyagokat mindig könnyen – látszólag – tisztán tartani, vagyis ha egy olyan helységről van szó, ahol gyakran folynak étkezések, van rá esély, hogy valaki teával, kávéval vagy üdítővel huppan le a kanapéra vagy előszeretettel nassolnak a fotelben ülve, mindenképpen a kevésbé világos árnyalakot a kifizetődők.
Összességében melyik a legrosszabb kárpit anyag? Mit ne vegyen meg soha?
Amennyiben nem szeretne minden héten találkozni velünk és nem szánna minden hónapban bizonyos összeget a kárpit tisztításra, akkor érdemes olyan bútorszövetet választania, amely strapabíró, tartós színű, valamint alapvetően sötétebb árnyalatú.
Ne a „szennytaszító” választékban nézzen szét, ha egy mód van rá és éppen kárpitozás előtt áll, ugyanis ezeket az anyagokat – ahogy fentebb is említettem, nem sokkal nehezebb összekoszolni mint a hagyományos társait, viszont igen nagy kihívást jelent a takarításuk.
Biztos lehet abban, hogy ha olyan kárpitot választ a bútoraihoz, amely nem csak az ízlésének felel meg és nem csupán csodálatosan mutat az adott helységben, de még könnyedén takarítható is, akkor igen hosszú távú és jó beruházást tudhat magáénak, ami nem fog megbánni. Természetesen időről időre ekkor is szükség lesz a bútorszövetek kitisztítására, ám ebben az esetben mindenképpen a segítségére sietünk és újjá varázsoljuk a szöveteket.
Gyakran Ismételt Kérdések
Erről még nem csináltam statisztikát. Talán az alcantara, a plüss ,a zsákanyagok.
Amelyiket használják. 🙂 Meg amelyikre nem vigyáznak.
Szerintem átverés. Olyat még nem láttam, hogy valamelyik szennytaszítónak mondott kárpit letaszította volna magáról pl. a csoki, vagy kávéfoltot.