A penész eltávolítása bútorról lehetetlen küldetésnek látszik, és egyes esetekben az is. Cikkemben összeírtam, mi a teendő ilyen helyzetben.
Ha egyik napról a másikra egy zöldes, szürkés, feketés apró foltok jelennek meg a kárpiton, elsősorban a hátúlján, közel a falhoz, az leggyakrabban penész jelenlétére utal. A penész eltávolítása az egyik legnehezebb feladat az összes szennyeződés közül, hiszen a penész jóval erősebben befogja a bútorkárpitot.
Hiteles Google-vélemények a munkámról!
↓ Olvasásukhoz ↓ kattintson ↓ a csillagokra. ↓
A penész az Ön otthonát is érintheti…
A legtöbb háztartásban előfordulnak penészgombák, akár látja a jelenlétüket, akár nem. Sokan azt gondolják, hogy ez a gombafaj csak a kevésbé ápolt otthonokban jelenhet meg, pedig a penész nem az elhanyagolt környezet függvénye, sokkal inkább a levegő páratartalmáé. Ha pedig ez így van, akkor akár a legmodernebb, legtisztább otthonok is veszélyeztetve vannak.
A penészfoltok megjelenhetnek a fürdőszoba falán, a csempéket határoló fugán, a konyhák nyirkos falain, vagy rosszul szellőző helyiségek nyílászárói mellett. Továbbá minden olyen helyiség sarkaiban, ahol rossz tervezés, szigetelés miatt hőhíd alakul ki. Különösen gyorsan szaporodnak nedves helyeken, és bizony korántsem egyszerű megszabadulni tőlük. A penészgombák jelenléte sosem üdvös, így a háztartások egyik legnagyobb ellenségévé nőtte ki magát!
Bútorok esetében legjellemzőbb penészesedés a matracok alján jelentkezik, ha nem ágyrácsra teszik őket, hanem a földre. A padló és a matrac között megreked a pára, nem tud kiszellőzni, és ez ideális a penészgombák megjelenéséhez. A másik eset, amikor van ágykeret, de ágyrács helyett zárt bútorlap van, és a matrac meg közte szintén megreked a pára.
Ülőgarnitúrák esetében a hátúljukon szokott megjelenni a penész, amikor nagyon rátolják őket a nedves falra.
Hogyan alakul ki a penész, milyen körülmények segítik elő a folyamatot?
A tartósan párás levegőjű szobákban egészen elképesztően gyorsan megtelepednek a penészgombák, ugyanis ez a legkedvezőbb körülmény a szaporodásukhoz. Jelenlétük csúnya látványt nyújt a szoba falain, és bútorain, emellett élettani hatásuk sem elhanyagolható. Sajnos azonban nem pozitívan, sokkal inkább negatív módon hatnak egészségünkre: rövidtávon allergiás reakciókat okozhatnak, mint a köhögés, kiütés, fáradékonyság, de nem egyszer előfordul, hogy hosszútávú jelenléte migrénhez, krónikus köhögéshez, tüsszögéshez, légúti betegségekhez vezet. Nem kérdés tehát, hogy jobb mielőbb megszabadulni tőle. Ahhoz, hogy hogy soha többé ne legyen gondja a penésszel, szakszerű segítségre lehet szükség.
A legjobb módszer a megelőzés, de hogyan?
Mint a legtöbb élősködő esetében, a penészgombáknál is a legjobb módszer a megelőzés! Mivel a penész eltávolítása bútorról nem könnyű, ezért érdemes néhány egyszerű dolgot betartani, hogy egyáltalán ne is kelljen foglalkoznia a problémával.
1. Szellőztessen legalább napi egyszer
Legtöbbször észre sem vesszük, hogy milyen párás a szoba levegője, egészen addig, amíg el nem hagyjuk egy időre, majd vissza nem jövünk – és ekkor megcsap a jellegzetes, használtlevegő-szag. A kilélegzett levegő rendkívül páradús, így nem is olyan elképzelhetetlen, hogy rövid időn belül nedvessé váljon a szoba levegője. Ha nincs mód szellőztetésre, a ventilátorok időszakos beüzemelése is segíthet a gondon.
2. Főzés után mindig nyisson ablakot!
Aki sok időt tölt a konyhában, az tudhatja, hogy milyen gyorsan párás lehet a konyha levegője egy-egy főzés során. Hogy megelőzze a penészgombák megjelenését, érdemes főzés közben, és utána is egy rövid, pár perces szellőztetést csinálni.
3. A fürdőszoba ajtaját hagyja nyitva!
A másik veszélyeztetett helyiség a fürdőszoba, ahol gyakran kialakul a penészgombák számára tökéletes közeg, vagyis a meleg, párás levegő. Ha nincs lehetőség a szobában ablakot nyitni, akkor fürdést követően ne csukja be a fürdő ajtaját, hogy a pára a többi helyiségen keresztül távozhasson!
Mennyire gyakori, hogy penészes lesz egy bútor vagy egy bútorkárpit?
Bárhol megtelepedhet a penész, ahol rossz a szellőzés, és tartósan meleg, párás a levegő. Ugyanúgy ki vannak téve a veszélynek a puha, vagy durva tapintású kárpitok, mint a falak. A különbség a kárpitok esetében leginkább a megjelenésük látványosságában van. A világos színű falakon nem nehéz felfedezni az éktelenkedő, zöldes feketés foltot, míg egy zöldes árnyalatú bársonykanapé esetében a legtöbbször a jellegzetes szag árulkodik a penészgomba jelenlétéről.
Általában mire észrevesszük a foltot a kanapé felületén, a mélyben már régóta rossz a helyzet, így a penész eltávolítása is nehezebbé válik.
Penész eltávolítása bútorról: mi a teendő, ha penészesedik a kárpit?
Bármilyen okból is telepszik meg a penész bútorainak szövetein, eltávolítása nem egyszerű. Íme néhány hasznos tippet, ami segít megszabadulni a bosszantó folttól:
1. Nedves szivaccsal távolítsa el a penészfoltot
Első körben egy nedves szivaccsal enyhén dörzsölve távolítsa el a foltot. A legideálisabb, ha mindezt langyos vízzel teszi, de lehet ennél kissé melegebb is.
2. Fertőtlenítsen – de mindegy hogyan!
Annak érdekében, hogy a penész spórái is elpusztuljanak, és ne jelenjen meg a folt rövid időn belül újra, szükséges a felület és a környezetének fertőtlenítése. A legnagyobb hibákat ennél a pontnál lehet elkövetni, de erről kicsit később írunk még.
Mielőtt bármilyen szerrel is nekiállna a takarításnak, fontos, hogy az adott készítmény hatásait ellenőrizze a bútor egy kevésbé látható részén! Egy apró cseppentés is elég, hogy meggyőződjön róla, hogy okoz-e bármilyen sérülést a szöveten az adott vegyszer. Ha a fertőtlenítő sikeresen átment a vizsgán, akkor jöhet a lágy és kíméletes bedörzsölés enyhén nedves szivaccsal.
Milyen vegyszert használhat?
A legtöbb vegyszer kárt tehet a bútor kárpitjában, azonban szerencsére van néhány természetes összetevőből épülő alternatíva, ami megoldást jelenthet a gondra. Ilyen a teafaolaj is, ami kellemes illata mellett fertőtlenítő hatással is bír, így képes elpusztítani nagyon sok mikroorganizmust. Ideális fertőtlenítőszer sokak szerint a magas hígítási arányú ecet is, azonban ezt kanapéra semmiféleképpen nem ajánlom, hiszen könnyen kimarhatja a kárpitot!
Az UV fény ereje
Az UV sugárzás fertőtlenítő hatása közismert, így érdemes ezt kihasználni. A nyári hónapokban használhatja a nap sugarainak erejét is, mint fertőtlenítő eszközt!
3. Kérjen segítséget!
Ne felejtse el, hogy a penész eltávolítása csak akkor lesz igazán sikeres, ha a legmélyebb rétegekből is sikerül kiűzni a gomba finom, vékony fonalait – ehhez azonban nem elég egy szivacs és némi langyos víz. Ha a felületi penésztől megszabadult, hívjon referenciákkal rendelkező, szakavatott kárpittisztítót.
Penész eltávolítása bútorról TILTÓLISTA: mi az amivel, csak nagyobb kárt okoz?
Nézzük mi az, amivel mindenképp érdemes óvatosan bánnia, ha nem szeretne még csúnyább foltot szövetén!
Kerülje az erős vegyszereket!
A legtöbb vegyszer olyan maró anyagokat tartalmaz, amelyek a bútor szöveteit is képesek károsítani. Kerülje az erősen maró fertőtlenítőszereket, ugyanis ha ezeket nem tudja kellően kiöblíteni a szövet szálai közül, akkor csúnya foltot hagyhatnak maguk után.
Ne dörzsölje erősen az anyagot!
Az erős dörzsölés kopáshoz vezethet, különösen a bársony felületeken. Ugyanígy érdemes tartózkodni a karcoló, durván dörzsölő hatású szivacsoktól, ezek ugyanis kihúzhatnak szálakat a szövetből, vagy éppen roncsolhatják azok szerkezetét, ami korai anyagfáradáshoz vezethet.
Ne áztassa el az anyagot!
Az áztatás következtében kialakuló erősen nedves környezet kifejezetten ideális a penészgombák számára. Ha nem tudja a kárpitot kellőképpen kiszellőztetni, akkor óvatosan dörzsölje vizes szivaccsal – vagy inkább hívjon kárpittisztító szakembert, aki nem csak a tisztításról, hanem a bútor szárításáról is gondoskodik!
Gyakran Ismételt Kérdések
A penész kialakulhat bárhol, ahol nedves, vagy párás a levegő. A rosszul szellőző szobák különösen kedvező közeget hoznak létre a gombák megtelepedésének, a konyhában és a fürdőszobában pedig a magas páratartalom miatt gyakori a probléma.
Amennyiben tartósan nedves közegben van a kárpit, akkor ideális környezetet teremt a spórák megtelepedéséhez és fejlődéséhez. Ilyenkor gyakran rövid időn belül elszaporodnak a penészgombák.
A penészfolt mielőbbi eltávolítása szükséges, amelyet kíméletes fertőtlenítésnek kell követnie. Fontos, hogy a fertőtlenített kárpit utána száraz, és jól szellőző helyiségben legyen, hogy a gombák ne telepedhessenek meg újra.