Ön is annyira szereti a mézet, mint Micimackó? És előfordult már, hogy ennek a lakásában is nyoma maradt? Cikkünkből kiderül, hogy létezik-e jó megoldás mézfolt eltávolítására, és persze az is, hogy miként kerül egyáltalán a méz a bútoraink kárpitjára?
Kezdjük az elején! Hogyan kerülhet mézfolt egy kanapéra?
Talán meglepő, de a mézfolthoz nem szükséges úgy enni bödönből a mézet, mint a már említett mackó, ököllel belenyúlva és hosszú, ragacsos csíkokban előrántva. Persze, ez utóbbi nagyon jól mutat a mesében, de ott utána nem is mutatják a padlót meg a szőnyeget…
Jellemzően a meséknél szolidabb módon szokott mézes folttal gazdagodni a bútor:
- ha a gyerek (és felnőtt) vajas-mézes kenyeret eszik a kanapén, vagy kárpitozott széken,
- ha mézes édesség (baklava, marlenka, mézes krémes) kerül a desszertek listájára,
- ha beteg a ház népe, és kiskanállal eszi a mézet a torokfájásra,
- ha a teába teszi valaki ízesítés végett, de mellényúl,
már ott is virít a szép, sárga foltocska a kanapén, széken.
És hogy kerülhet mézfolt a szőnyegre?
A leggyakoribb, hogy a teáspohár vagy kávés pohár széléről csöppen le a reggeli futkosásban a szőnyegre a mézfolt, de az is előfordul, hogy a készülődésben az egész tea kilöttyen…
És természetesen minden gyermek életében van egy lekvároskéz-korszak, amit nyugodtan ki lehet egészíteni mézeskéz-korszakká, hiszen, ha a kisgyerek szereti az édes dolgokat kenyéren, kalácson, akkor nem csak a lekváros, nutellás finomságokat kedveli, de a mézeseket is. Ennek a szülő csak örülhet, mert a méz egyébként az egyik legegészségesebb ételek egyike, természetes antioxidáns, és olyan hatóanyagai vannak, hogy az ételek királynőjének is szokták mondani. Sajnos a kanapénak ez kevésbé tesz jót.
Mennyire problémás szennyeződés a mézfolt?
Azt tudta, hogy a méz nem képes megromlani? Itt tehát a jó hír: ha mézes lesz a szövet, nem fog megpenészedni, megbüdösödni. Cserébe viszont ragadni fog egy életen át.
A mézfolt ugyanis nem csak makacs foltot eredményez, de van egy olyan egészen különleges tulajdonsága, hogy ha „megfeledkezünk róla” akkor beleivódik az anyag belsejébe, ott porral és egyéb szennyeződésekkel együtt egy picit megköt, aztán amikor ráülünk, rálépünk, rátenyerelünk, ismét megolvad, és akár évekkel később is képes foltot hagyni a ruhán. Ha ezt nem nevezzük problémásnak, akkor semmit.
Hogyan zajlik a mézfolt eltávolítása?
A mézfoltok eltávolításának számos módszere ismert, sok házi praktikákkal foglalkozó oldal írja le a különböző helyekről az eltávolítás módszerét. Például tudta Ön, hogy parkettáról, lakkozott fáról viszonylag könnyű eltávolítani a mézfoltot pusztán gyors reagálással és langyos vízzel? Érdekesség, hogy lakkozatlan bútornál, svéd padlónál ugyanez a módszer egyáltalán nem működik. Sőt örökké tartó nyomot hagyhat, amit semmivel sem lehet eltüntetni, ha barna foltot okoz.
A mézfolt az egyik legnagyobb szakértelmet igénylő szennyeződés: van olyan tárgy, amiről egyszerűen le lehet törölni, majd egy ideálisan beállított hőfokú vízzel tisztára lehet mosni, míg más anyagokkal ugyanez a módszer kész katasztrófa!
3 izgalmas mézfolt-eltávolító módszer
Vannak módszerek, amikkel elérhet némi eredményt, de nem mindegy, milyen az anyag textúrája, és a méz típusa (és életkora sem) amivel próbálkozik. Lássunk 3 olyan módszert, amiről gyakran olvasni az interneten, és valóban beválhatnak!
1.Bizonyos vékony szálú pamut (vagy len) ruhák
Bizonyos vékony szálú pamut (vagy len) ruhákon, amit az első takarítás után még mosásba is lehet tenni, megoldás lehet, ha körülbelül 35 fokos vízzel és egy hasonló, de jobb nedvszívó képességű ruhaanyaggal áll neki.
Nagyon fontos, hogy a takarításra használt ruha ne legyen festve, és ne legyen érdesebb, mint a tisztítani kívánt ruha, mert ha túlzásba esik, kibolyhosíthatja az anyagot a folt környékén, és rosszabb lesz a helyzet, mint volt.
2.Magas hőfokon mosható huzatok
Magas hőfokon mosható huzatok esetében egy nagyobb, 50-60 fokos, ecetes mosás is segíthet. Itt is vigyázni kell, mert az ecet valójában maró anyag: ha a szövet színe fakulásra hajlamos, vagy már nem mai darab, akkor óvakodjon a főzőmosásoktól, vagy ecetes készítményektől.
Mindenféleképpen nézze át a huzat tájékoztatóját, mielőtt belevágna, mert alapvetően NAGYON kevés olyan anyag van, amit szabad ilyen hőfokon mosni és ecettel tisztítani.
3.Vékonyabb anyagok, és nem szálas holmik
Vékonyabb anyagok, és nem szálas (mint pl. a plüss) holmik esetén, amik jól bírják a strapát, meleg vízzel kezdve, majd folyékony mosószerrel mosógépbe téve kimoshatók.
Kanapék esetében nyilván ez utóbbi nem megoldás, már csak a szövetszálak miatt sem, de a díszpárnánál beválhat, ha levehető a huzat. És ha a méz nem folyt át rajta, bele a párnába…
Mit ne tegyen? Pár módszer, amivel csak ronthat a helyzeten!
Az interneten tényleg minden megtalálható – mégis óva intem Önt attól, hogy ezeket a tanácsokat kérdés nélkül bevesse. Egy bútor, egy szőnyeg nem olcsó mulatság, ezért sajnos akkor sem érdemes kísérletezni rajtuk, ha nincs más ötlete az embernek, vagy ha teljes pánikba esett a mézfolt láttán.
Minden honlap leírja, és ez igaz is: a mézfolt eltávolításánál számít az idő.
Nagyon is számít, mert a mézfolt, ha egészen friss, majdnem (csak majdnem!) szépen kivehető langyos víz és textil, na meg egy profi tisztítógép segítségével. Minden más esetben sajnálatosan nehézkessé válik a folyamat, és bizony sok olvasgatással és kutatással is járhat.
A bútorszövet pontos összetételén túl fontos tudnia, hogy a mézfolt mikor keletkezett és mennyire taposta bele az egész család a szövetbe, azaz mennyire keveredett más, esetleg szemcsés anyagokkal, mint a por, a homok, vagy (konyhai folt esetében) a liszt, a cukor, a sütőpor.
Három kreatív ötlet, amit SOHA ne próbáljon ki
1.Semmiképp ne kezdje el késsel kapirgálni
Ez az első és legfontosabb – egyben a leggyakoribb tanács is az interneten. Egészen hihetetlen módon azt javasolják szegény háziasszonyoknak, hogy kezdjék el egy vajkenő késsel lehúzgálni a méz nagy részét, és a maradékot tisztítsák csak. Persze érthető a dolog logikája, de ebből vannak a legnagyobb balesetek: a kés felsérti az anyagot, lyuk vagy vágás keletkezik rajta.
2.Semmiképp ne áztassa az egész foltot hosszan lúgos/savas elegybe
Ez a másik nagyon furcsa tanács, ráadásul nem csak a bútort, de még a kezét is irritálhatja a mosáshoz használt folyadék. A méz esetében semmiképp ne áztasson egyébként se, mert csak belemossa a mézet mélyen az anyagba, és mivel igencsak cukros, ezért a ragadós masszát nagyon nehéz lesz majd kiszednem.
3.Ne várjon sokat
Igen, az interneten fut olyan ötlet is, miszerint, ha az ember vár egy keveset (sokat) akkor a méz majd megköt, és olyan lesz, mint egy kis cukorka, vagy egy darab sárga borostyán, le lehet kézzel szedni az anyagról. Ez nem igaz. Ha így volna, a mézet ragasztásra használnánk, nem pedig megennénk.
A legjobb ötlet, ha félti a bútort, szőnyeget: szakembert hívni.
A méz makacs, ragad, nyúlik – igen, pont, mint a Micimackóban. Ha már kifolyt, kiömlött, foltot csinált, a legjobbat azzal teszi magának és a bútoroknak is, ha nem kísérletezik, hanem szakembert hív!
Ha nem önti rá a lakásban található összes vegyszert,nem mossa bele jó mélyre, akkor jó eséllyel tökéletesen ki fogom Önnek szedni, ahogy már sok esetben meg is történt.
Hívjon, segítek. 30/99-55-299
Más szennyeződésekkel is meggyűlik a baja? Böngéssze blogunkat, olvassa el korábbi írásainkat is.