Időről-időre felmerül a „macskabiztos szövet” kérdésköre a munkám során, ezért mai cikkemben annak járok utána, hogy van-e olyan bútor, ami valóban állja a sarat a cirmossal szemben, létezik-e olyan, hogy macskabiztos kanapé.
Hiteles Google-vélemények a munkámról!
↓ Olvasásukhoz ↓ kattintson ↓ a csillagokra. ↓
Önnek is van kis kedvence otthon? Szabadon hagyja a lakásban garázdálkodni? Már rég feladta, hogy ép bútorok közt éljen? Pedig nem kell választani a bársonytalpú boldogsága és a kanapé szépsége között, van rá megoldás, hogy a kecske is jól lakjon, és a káposzta is megmaradjon. Egyrészt van Önnek néhány tippem arra, hogy milyen bútort vegyen, ha egy cicus is várja odahaza, másrészt pedig van pár módszer a tarsolyomban, amivel elvonhatja a macska figyelmét a kárpitos bútorról.
Létezik macskabiztos kanapé?
Nem igazán. Bár reklámoznak ilyen szövettel ellátott kanapékat, ha a macska azon akarja a körmeit koptatni, akkor biztos lesz nyoma. Gondoljanak csak arra, hogy a macska fára is tud mászni úgy, hogy a körmeit belemélyeszti a fába. Akkor majd pont egy szövetbe ne tudná a körmeit beleakasztani… Ha valakinek a macskája nem szedi szét a kanapét, az nem azért van, mert nem tudja, hanem mert nem akarja.
Macska vs. kanapé: 1:0
Ha macskát tart, mindenképp érdemes beszerezni egy olyan bútort, ami jól bírja a strapát, mondjuk vasból… 🙂 Egy virgonc házikedvenc ellen a legtöbb esetben nem lehet elég hatékony fegyver az, hogy leterítjük a kárpitot egy pokróccal, mert a kis jószág előbb utóbb megtalálja a lehetőséget arra, hogy a két szövet közé férkőzzön. A macskatartók és a kárpittisztítók együttes tapasztalata mutatja, hogy egy pokróccal leterített bútordarab tulajdonképp felhívás keringőre! Nincs olyan macska, aki ne találná játékosnak és jópofa időtöltésnek, hogy bebújjon a pokróc alá és megcirógassa karmaival a kárpitfelületet. Ráadásul, ha szép kanapét vásárol, minek takargatná? Amennyiben még nincs itt az ideje annak, hogy lecserélje kanapéját egy macskabiztos verzióra, van néhány tippem arra, hogy miként kímélhetné a bútordarabot.
Milyen módszerekkel érhetjük el, hogy a macska megkímélje a kanapénkat?
1. Szerezzen be otthonába minél több kaparófát
Első körben érdemes letesztelni, hogy kis kedvence egyáltalán hajlandó-e összebarátkozni a kaparófával. Egyes cirmosok ugyanis figyelemre sem méltatják a játékot, míg mások örök barátságot kötnek vele. Amennyiben az utóbbi eset áll fenn, érdemes többet is beszerezni és elhelyezni a lakás különböző pontjain. Legyen egy olyan, nagyobb darab is, amely növényi alapanyagú, szizál fonallal vagy kötéllel van körbetekerve. Ha a játék teteje kuckószerűen van kialakítva, akkor a kényelmes szundikálás, a bújócska és a vadászat élményének mesterhármasával ajándékozza meg a kis kedvencét – ezt helyezze az ágy, illetve a kanapé mellé. Amennyiben a macska több helyiségbe is bejáratos, ahol vannak kárpitos bútorok, akkor helyiségenként érdemes legalább egy ilyet beszerezni. Ezen felül nem árthat még több kisebb, lapos, falra szerelhető kaparó sem.
2. Vásároljon egy macskakaparó kartont!
Rengeteg ügyfél számol be róla, hogy a macska rá se hederít a kaparófára, de imádja a kartont. Már a lerakott kartondobozt is használatba veszik, játszanak vele/benne, de imádják belemélyeszteni a körmüket. Ezt felismerve gyártanak a macskák számára kimondottan méhsejtes macskakaparó kartont. Akik ilyet használnak, azok elmondása szerint nem bántják a kanapét.
2. Vásároljon egy macskaszőnyeget
Nem csak a kanapé, a szőnyeg is megsínyli, ha a cirmos kiszemeli. Mielőtt kisajátítaná az otthona design szőnyegeit, vagy újratervezné a kézzel készített, drága perzsaszőnyegeket, vásároljon neki egy sajátot, például egy pihe-puha, fürdőszobai kilépőszőnyeget. Minél puhább, bolyhosabb az anyag, annál sikeresebb lehet az akció: kiskedvencünk kis kedvence lesz a „macskaszőnyeg”. Könnyű őket rászoktatni: csak a szőnyegen kell elkezdeni vele játszani, és néhány alkalom után már szét se lehet választani őket.
3. Szerezzen be neki szövettel beborított játékot!
A boltban is megveheti neki azokat a játékokat, melyek könnyen helyettesíthetik a kanapét, de ha van egy kis szabadideje, akkor akár otthon is barkácsolhat valamit. Mindegy, hogy milyen alakú, mekkora a játék, csipog-e vagy sem, a lényeg, hogy olyan szövettel legyen bevonva, amibe jól bele tudja mélyeszteni a karmait. Nincs más dolga, csak a kezdeti időszakban eljátszani a macskusszal és a játékkal. Hamar fel fogja fedezni, hogy nagyobb buli ez, mint az, hogy kidekorálja a fotel hátulját vagy a kanapé sarkát.
4. Macskafű
Még vonzóbbá teheti a kaparófát, macskaszőnyeget és a játékot, ha befújja őket egy kis macskamentás permettel. A cirmosok megbolondulnak attól az illattól, melyet ez a növény áraszt: felpörögnek és boldogak is lesznek tőle. Mágnesként tapadnak mindenre, aminek a macskafűhöz köze van. Tökéletes stresszoldás a macskának – és Önnek is!
5. Vágja le rendszeresen a macska körmét
A rendszeres macskapedikűr és -manikűr is megoldhatja a problémát, de nagyon fontos, hogy alaposan tájékozódjon arról, hogy miként kell helyesen levágni egy négylábú körmeit. Éppen csak a tetejéből lehet lecsippenteni egy darabot, ezt viszont rendszeresen, pár hetente érdemes megismételni.
6. Macskariasztó illatok
A macskafüvet imádják, a citromfüves vagy eukaliptuszos illóolajat viszont utálják a cicák, ezért a kímélendő bútorokat érdemes ezzel kezelni. Persze nem minden macska egyforma, de ha minden jól megy, akkor egy életre elmegy a kedve attól, hogy a kárpitot cincálja. Fontos, hogy mértékletes legyen: bármennyire is kellemes Önnek az illat, csak keveset használjon belőle, különben a végén nem csak a bútort, hanem a lakást is messze ívben elkerüli a cica.
7. Vizes spray
Mindennél fontosabb, hogy amennyire lehetséges, nevelje úgy a cicát, hogy eleve tartózkodjon a bútorkaparástól. A fegyelmezésnek nem feltétlenül kell fenékpaskolásig fajulnia: ha hangjának erélyessége önmagában nem elég hatékony, akkor a növényekhez használatos vizes spriccelőt érdemes bevetni a siker érdekében.
Mit kell tudni a macskabiztos kanapéról és szövetekről?
Az -elméletben- macskakarmolás álló szövetek tulajdonképpen egy szintetikus szálbevonattal rendelkeznek, ez gátolja meg a cicát abban, hogy a szövött szálakhoz hozzáférjen, kárt tegyen bennük. Antisztatikus anyagból készültek, ezért nem csak a karmoktól, hanem az állat bundájától is megvédi magát a bútor, nem tapadnak meg rajta a szőrszálak. Az a minimális mennyiség, ami mégis rákerül, könnyedén eltávolítható egy szőrhengerrel, vagy egy enyhén nedves törlőkendővel.
Mik az előnyei a macskabiztos szövetnek?
Amellett, hogy jobban bírja a négylábú karmait és szőrét, antiallergén is. Felülete egy olyan higiénikus és szagtalan bútorszövet, amely ellenáll a mikroorganizmusoknak. Egy macskabiztos kanapét könnyebb kitisztítani, mint egy átlagos kanapét. A klinikai tesztek bizonyítják, hogy sokkal könnyebb kutya és macska vizeletének, ürülékének, az esetleges hányás– és vérfoltoknak eltávolítása, mint más esetekben.
Hogyan zajlik egy macskabiztos kanapé tisztítása?
Ha valamilyen szennyeződés került rá, távolítsa el nagy részét, majd permetezze be egy minimális vízzel. Törölje le a felületet egy finomszálas, puha ruhával, nagy, körkörös mozdulatokkal, óvatosan haladjon kívülről befelé. Ne dörzsöljön, finoman érjen az eszközzel a szövethez. A rongy nem lehet durva felületű!
Ha a szennyeződés mégis mélyebbre szivárgott, és ráadásul szagos is – például, ha a cica bosszúból lepisilte a kanapét, mert rossz néven vette az állatorvosi látogatást – akkor nem érdemes, KÖTELEZŐ szakember segítségét kérni!!!
Ne kezdje el bő vizes, mosószeres szivaccsal „kimosni”, mert a macska vizelet nem kifelé, hanem befelé, a mélyébe fog csak lejutni, ahonnan már én sem fogom tudni kiszedni. Volt rá példa, hogy nagyon büdös volt a kanapé a macska pisitől, és a háziasszony neki esett, hogy majd ő kiszedi. Hát nem sikerült, csak büdösebb lett. Azt gondolta, hogy nem jó szert használt, és azért. Összesen háromszor futott neki, mire eljutott odáig, hogy szakembert hív, de sajnos már nem tudtam segíteni. A 20 cm-es szivacsot teljes vastagságában átáztatta a macskapisis vízzel, büdös volt, mint a pusztulat, ment a kukába a kanapé…
Ezen felül pedig akár macskabiztos a kanapé, akár „csak” sima, mezei bútor, évente egyszer érdemes alapos kárpittisztítást végrehajtani rajta!
Szerencsére jóban vagyok a háziállatokkal, és ismerem az általuk okozott szennyeződések eltávolítási módjait is, ezért, ha macskabiztos kanapé tisztításáról van szó, hívjon bátran!