A körömlakk kiszedése az anyagból lehetetlennek tűnik? Szerencsére nem az, de tény, hogy házilag teljesen esélytelen.
Bármilyen óvatos is, rengeteg olyan szituáció létezik, amikor kedvenc kanapéjára körömlakk kerülhet. Ez a cikk abban segít Önnek, hogy tisztában legyen azzal, hogy hányféleképpen fordulhat ez elő, hogyan kerülheti el, mit szabad tenni egy körömlakkos kárpittal és mit nem… Egyrészt arra készítjük Önt fel, hogy ne érje teljesen váratlanul az eset, másrészt pedig arra, hogy ha mégis megvan a baj, milyen lépéseket érdemes tennie, hogy kanapéja, vagy bármilyen más kárpitos bútora megszabaduljon a lakktól.
Hogyan kerülhet körömlakk a kárpitokra, szőnyegekre?
A legtöbben nem a fürdőszoba biztonságát, hanem a háló vagy a nappali kényelmét választják ki arra, hogy szépítkezzenek: itt zajlik a házi manikűr, pedikűr, lakkozás és arcápolás. Ebből adódnak aztán a balesetek, amelyekhez kárpittisztító mestert kell hívni.
A kárpiton/szőnyegen ülve körmöt festve elég egyetlen óvatlan mozzanat, és kiömlik vagy félrecsöppen a lakk. Gyakori az az eset is, hogy valaki nem csavarja jól rá a tetejét, és a műveletet követően rögtön belefeledkezik egy másik tevékenységbe. Eközben teljesen megfeledkezik az üvegről, vagy legalábbis abban a tudatban van, hogy annak a teteje jól van a helyén, így nem történhet semmi baj, ha nem rakja el rögtön. Ilyenkor elég egy figyelmetlen mozdulat, ami miatt a körömlakkos üveg eldől, a tartalma pedig ráfolyik a kárpitra.
Rosszabb esetben ezt nem is veszi észre azonnal; lehet, hogy jövet-menet véletlenül belerúg a szőnyegen hagyott üvegbe, de az olyan pici, hogy fel sem tűnik, ezért órákig száradozik a lakk, mire észreveszi a foltot.
Az sem ritka, hogy állattulajdonosok vagy csinos anyukák fordulnak hozzám segítségért. Gyakori, hogy házi kedvencek a szeretetigényüket körömlakkozás közben szeretnék kielégíteni. Ez általában 100%-ban balesettel végződik: egy ilyen helyzetben gyakorlatilag minden lakkos lesz, a karpit, a kis kedvenc és Ön is, csak épp nem ott, ahol kellene. Ilyen típusú baleseteket a kisgyerekek is könnyen okoznak.
És akkor meg néhány hétköznapi eset a sokból: véletlenül óvatlan mozdulatot tesz, és hozzányúl a még meg nem száradt körömmel egy kárpithoz, vagy lakkozás közben egy éles hanghatás éri, és ijedtében kiesik a lakk a kezéből. Az is előfordulhat, hogy párja ott ül Ön mellett, és amikor feláll, véletlenül meglöki a lakkot tartó kezét vagy a kanapén hanyagul ott hagyott üvegcsét.
Mit tartalmaz a körömlakk? Milyen károkat tehet az anyagokban?
A körömlakk egy bonyolult, összetett anyag, amelynek összeállítása arányait tekintve sokféle lehet. Amit minden gyártónak szem előtt kell tartania az az, hogy a kész terméknek rugalmas anyagúnak kell lennie. A körömlakk számos vegyszert tartalmaz, de alapvetően butil-acetátban vagy etil-acetátban oldott nitrocellulózból készül. Vannak benne továbbá oldószerek is, mint például az etil-acetát, a butil-acetát és az alkohol. A lakk további összetevőjeként ismert a film alakító, például a nitrocellulóz, lágyító, mint a kámfor, illetve a gyanta és a lakk színét adó pigmentek.
Ezek az anyaok nem mérgezőek, bár a régi lakkok tartalmazhattak káros anyagokat is. Nézze jól meg, hogy körömlakkjában ne legyen dibutil-ftalát, a formaldehid és a toluol, mert ezek károsak az Ön egészségére.
Összetételétől függetlenül minden lakkra igaz, hogy ha az Ön egészségére nem is, de a kárpitra mindenféleképpen káros lehet, hosszú távon roncsolhatja az anyagot. Ezért ha foltos lett a kanapéja, azonnal forduljon szakemberhez!
Lehetséges a körömlakk kiszedése az anyagból?
Igen, de nem egyszerű, hiszen az aceton, és más oldószerek, amiket a körömlakk eltávolítására használna, nem csodaszer, ha ráönti őket pl. a piros körömlakkra, akkor az nem fog elpárologni, eltűnni, láthatatlanná válni. Csak ronthat velük a helyzeten, mert az oldott festékanyag akár maradandóan is megszínezheti a kárpitot. A jó hír az, hogy ha időben szól egy tapasztalt, jó szakembernek, -mielőtt bármivel is nekiesne a foltnak-, akkor ez neki csak egy rutinmunka.
Mennyire makacs egy körömlakk folt?
A körömlakk bizony egy makacs dolog, és ezt Ön tudja a legjobban, aki a körmét festi vele! Nem véletlenül marad meg napokig a körmén akkor is, ha folyamatosan házimunkát végez.
A körömlakk eltávolítása a kárpitból nem egyszerű feladat, ha a baleset megtörtént és körömlakk került a bútorra, akkor ne halogassa a tisztíttatását! A beszáradt foltok ugyanis még makacsabbak.
Mit szabad és mit nem a körömlakk folt kiszedése során?
Amit egyedül és kizárólag szabad tenni ebben az esetben és minden alkalommal, amikor valami szennyeződést talál a kárpit felületén: határozott, de finom mozdulatokkal törölje át egy száraz kendővel, papírtörlővel. Fontos, hogy a kendő anyaga milyen: semmi esetre se legyen durva felületű. Saját kezűleg mindössze ennyit javaslok Önnek a szennyezett kárpittal kapcsolatban.
A körömlakk eltávolítása ezt követően legyen a kárpittisztító mester feladata. Tárcsázzon, és egyeztessen velem a részletekről!
Egy lakkos kárpitnak csak árthat minden más anyag: felejtse el a körömlakklemosót, mert az viheti bútor színét. Hanyagoljon minden mást is: legyen az bolti forgalomban lévő vegyszer, vagy interneten keringő, hasznosnak mondott házipraktika.
Azt gondolja, hogy egyedül megoldja? Sokszor láttam már ilyet, a vége pedig gyakran egy visszafordíthatatlan károsodás lett a szövetben. Egyetlen kárpittisztító mester sem tud segíteni azon, ha a tisztítószernek használt, maró hatású anyagok érintkeznek a felülettel. Én munka nélkül maradok, a kanapéja meg mehet a lomiba, ha sózza, ecetezi, citromlével kenegeti a foltot.
Mi a teendő, ha körömlakkfoltos lesz egy kárpit?
Mivel a körömlakk egy makacs anyag és komoly kárt tehet egy kárpitban, ezért fontos, hogy ha megtörténik a baleset, akkor azonnal szakember segítségét kérje. Minden esetben olyan szakembert válasszon, aki nagy rutinnal és megfelelő referenciával, valamint elégedett klienskörrel rendelkezik. Ha bizonytalan a választásban, nézzen körül az oldalamon, ahol videók, szakcikkek, és a korábbi megrendelők visszajelzései által bizonyosodhat meg arról, hogy érdemes bennem megbíznia.
Ízelítőnek itt egy videó, amin éppen egy vörös körömlakkfolttól szabadítom meg ennek a bútordarabnak a tulajdonosát:
Megígérem, hogy mindent megteszek, hogy a lehető leghamarabb megszabadítsam kedvenc bútordarabját a makacs lakktól. Ha nem kezelte a foltot semmivel, akkor szinte biztos, hogy sikerrel járok, ám ha már kísérletezett valamilyen „csináld magad” megoldással, feltétlenül értesítsen róla, mert a különböző vegyszerek kölcsönhatásba léphetnek egymással.
Ha körömlakk, vagy bármilyen más szennyeződés, esetleg ismeretlen folt került a kárpitra, nagyon fontos, hogy mindig szakembert hívjon! Ahogy egy vakbélműtétnek sem esik neki otthon egy internetes videó alapján, úgy a körömlakk kiszedése anyagból is nagy szakértelmet kíván, amit csak egy profi tud „fájdalommentesen” elvégezni…