A ketchupfolt az egyik legmakacsabb folttípus. Ha megszárad, masszív nyomot hagy. Mindenki szeretne tőle megszabadulni, de annyira könnyű házi praktikákkal rontani a helyzeten! Lássuk, eltávolítható-e a ketchupfolt a bútorról, szövetről?
Hogyan kerülhet a ketchupfolt a bútorokra?
A ketchupfoltok egy aktív háztartásban olyanok, mint a gomba: csak úgy kinőnek itt is, ott is, hol a kanapén, hol a fotelen, hol a kárpitozott szék huzatján. A paradicsomszósz finom és nagyon egyszerű kiegészítő az ételekhez, és mértékletes fogyasztás esetén egyáltalán nem kell tőle rettegni.
Az olasz és az amerikai konyha is alap darabjának tekinti, és finomabbnál-finomabb ételeket készítenek belőle. Itthon is gyakran használjuk, akár egy gyorsan összedobott étel mellé, akár egy első osztályú fogás elkészítéséhez. De kerülhet a gyerek hot dogjának tetejére, a hamburgerbe, vagy a sültkrumpli mellé mártogatósnak.
Ha pedig megjelenik a konyhában, akkor megvan a veszélye, hogy a lakás többi részén is felbukkan.
Hogyan kerülhet a ketchupfolt a szőnyegekre?
Létezik a mondás, hogy ami leeshet, az le is fog. Nos, a ketchup esetében ez különösen igaz. Pl. egy háromgyerekes családnál várhatóan legalább 5 folt marad az ebédlőasztal körül a szőnyegen egy kellemes amerikai vacsora után. Tételezzük fel, hogy akad egy hot dog, ami gyönyörűen szétesett, egy ketchupos hajócskákat építő 4 éves, és a legnagyobb versenyző, egy 13 éves fiatalember, aki addig bohóckodik a hamburgerhússal, míg az egy az egyben kicsúszik a zsemléből, egyenesen le a székre.
Persze nem csak a gyerekek lehetnek a ludasok. Sokszor a felnőttekkel is megeshet a baleset, hogy filmezés közben a kanapén üldögélve kedvenc csemegét fogyasztva a ketchup egyenesen a kárpitra, vagy a szőnyegre csöppen. Hihetetlen bosszantó, és biztosan Ön is szeretne mielőbb megszabadulni tőle!
Mennyire problémás egy ketchupfolt kiszedése?
Felmerülhet a kérdés, hogy mennyire problémás a ketchupfolt eltávolítása. Szerencsére a helyzet nem megoldhatatlan, de csak abban az esetben, ha tudja mit és hogyan kell csinálnia.
Sok házi praktika fellelhető a neten, amelyek közül csak elvétve működik egy-egy, de mivel minden szövetnek megvan a maga sajátossága, sokszor ezek is kudarcot vallanak.
Létezik azonban egy tökéletes megoldás, amire hamarosan ki is térek.
Ez csak paradicsomszósz, úgyhogy könnyű kiszedni?
A paradicsomszósz közepesen erős foltot hagy maga után. Úgy képzeljük el, mintha olajat, piros pigmenteket és cukrot kevernénk össze azonos arányokban. Elsősorban a piros pigment miatt kell aggódni, másod sorban a cukor és az olajos massza keveréke miatt.
Más foltot hagy az olcsóbb és a magasabb minőségű ketchup, és mást a a házi készítésű paradicsomszószok.
Ez nem csak sima paradicsomszósz, úgyhogy nem könnyű kiszedni!
A neten természetesen számtalan verziót lehet olvasni a ketchupfolt eltávolítására. A legismertebb az ecet, vagy folteltávolító használata, amit szépen bele kell dolgozni az anyagba, majd ennek hatására a folt megadja magát.
Ez jól hangzik, de elárulom, hogy valójában mi fog történni: szépen úgy beledolgozza a kanapéba azt a foltot, hogy szinte esélyem sem lesz azt kiszedni később.
Próbálkozhat vízzel is, ami meggátolja a cukor lerakódását, azonban a paradicsomfolt csak szétterül tőle, egyre nagyobb lesz, valamint egyre mélyebbre belemossa a szivacsba. Onnan pedig már igen csak bajos lesz kiszedni, még nekem sem sikerül, ha a szivacs közepéig beletunkolja.
Hogyan zajlik a ketchupfolt eltávolítása?
Ha már megtörtént a baj, akkor a legfontosabb, hogy ne essen pánikba. De gondolom ha ezt a cikket olvassa, akkor már túl van az első pánik rohamon.
- Próbálja meg finoman letörölni a felesleges szószt egy enyhén nedves törlőkendővel.
- Próbálja meg egy papírtörlővel felitatni a folt nedvesség tartalmát, hogy ne húzódjon lejjebb.
- Majd egy nedves törlő kendővel, vagy popsi törlővel töröl je át a foltot, de NE ADJON HOZZÁ plusz vizet vagy vegyszert.
- Ezt követően sikítson nekem, és a szakszerű eszközeim és technikám segítségével igyekszem megszabadítani a szövetet az éktelenkedő folttól.
Mit nem szabad tenni egy kárpittal, ha ketchupfolt került rá?
1. Ne nyomkodja!
A foltot ne kezdje el erősen nyomni tisztítás közben, hiszen ezzel csak jobban beledolgozza a ketchupot a szövetbe!
2. Kerülje az ecetet!
Az ecet valóban sokoldalúan felhasználható a konyhában és a takarítás során egyaránt, de nem jelent megoldást a textíliák felületének tisztítására. A szövet az ecet hatására nem lesz szebb, de könnyen válhat büdössé és fakóvá. Fontos tudni, hogy az ecet egy maró hatású anyag, amivel jobb óvatosan bánni.
3. Vízzel történő tisztításnál nagyon ügyeljen a mértékletességre!
Ha elkezdi eláztatni az anyagot, akkor majdnem ugyanott tart, mint a bedörzsölésnél: a víz a mélyen az anyagszálak közé fogja szállítani a ketchupfoltot, amit kiszedni onnan szinte lehetetlen. Ráadásul ha a kanapé nem tud teljesen kiszáradni, könnyen be is penészedhet.
4. Ne rakjon rá semmilyen darabos vagy por állagú dolgot!
Ha azt hallja, hogy tegyen rá sót, rizst, lisztet, hintőport, vagy szódabikarbónát, hogy az felszívja a nedvességet, akkor sajnos nincs jó hírem. Ne várjon csodát, mert itt valójában nem is folyadékról van szó, így nem fogja felszívni a szövetről.
Hogyan zajlik szakszerűen a ketchupfolt eltávolítása?
A megoldás nem a házi praktikákban van, azzal csak tetézni lehet a helyzetet. Ha szeretné még épen és foltmentesen látni a szövetet, akkor ketchupfolt esetén tényleg érdemes szakembert hívnia, mert a cukros, olajos folt nem olyan, amit házilag pikk-pakk ki lehet szedni.
A legjobb megoldás, mint minden esetben, itt is a szakember!
A ketchupfolt egy erőteljes gépi tisztítást igénylő folt: közepesen makacsnak számít, így ha nem kezelgeti előzetesen házilag, és nem próbálja meg kisúrolgatni, akkor esélye van arra, hogy szakszerű segítséggel könnyedén leszámoljon vele!