Kivel ne fordult volna elő, hogy egy kellemes relaxáló este után vette csak észre, hogy a gyertyák miatt viaszfolt éktelenkedik a kanapén? Sajnos a viasz igazán könnyen elcsúfíthatja a szöveteket, a kérdés csak az, hogy a viasz eltávolítása a kárpitokból lehetséges-e és ha igen, akkor hogyan? Mire kell figyelni? Mennyire jók a házi praktikák? Mit nem szabad csinálni, mi az amivel csak ártunk? Cikkemben mindent részletesen leírok Önnek!
Miért szeretjük annyira a gyertyákat?
Régen elsősorban praktikumból, világításra használták őket, ma már sokkal inkább dekor- és hangulatkeltő elemként szerepel az életünkben. Rengeteg színben és formában kaphatók a boltokban, és kellemes halovány fényüknek köszönhetően tökéletes gondoskodnak a hangulatvilágításról. Éppen annyi fényt hoznak a terekbe, amennyi ahhoz kell, hogy ne vaksötétben üljön a szobában, ugyanakkor a láng fényereje nem bántja a szemeket.
Azonban mint a legtöbb dolognak, a gyertyának is van hátránya, ami ez esetben egyértelműen a kifröccsenő viasz okozta folt. Bárhova is kerül, az roppant bosszantó, és bizony nem könnyű megszabadulni tőle. A jó hírünk az, hogy szerencsére nem is lehetetlen, azonban érdemes néhány szempontot figyelembe vennie, mielőtt neki állna a makacs foltnak!
Hogyan kerülhet viasz egy kárpitra?
Talán most úgy gondolja, Ön kellőképpen figyelmes, és nem fordulhat elő, hogy viaszfolt kerüljön a kárpitra. Pedig a baj igazán könnyen megvan, és nem is kell hozzá különösebb figyelmetlenség. Íme, néhány példa, hogy miként kerülhet viaszfolt a kanapéra, vagy más szövetre:
Kifröccsen a viasz az elfújt gyertyáról
Gyakori, hogy egy kellemes vacsora végeztével elfújjuk a gyertyákat, ám az erős légáramlat nem csupán a lángot oltja ki, de az olvadt viaszt is kifújja a gyertya tetején keletkezett mélyedésből. Hiába ugrik fel egy papírtörlőért, mire visszaér, már meg is dermed, felitatni nem lehet.
Figyelmetlenség
Egy esetben az ügyfelemnél Adventi koszorú a bárpulton volt, és nem vették észre, hogy az olvadt, színes viasz lefolyt a bárszékekre.
Viaszos baleset séta közben
Ugyan alapvetően nem sétálgat az égő gyertyával, de olyan is előfordulhat, hogy szeretné áthelyezni valahova, és a túl gyors mozdulat következtében a viasz a kárpitra, szőnyegre kerül, mint az alábbi képen.
Ügyetlenség
Az ügyfél az illatgyertyát át akarta tenni az egyik helyről a másikra, és közben elejtette. Ahogy földet ért, az olvadt viasz felfröccsent a magasba, mindent beterített, többek között a kanapét. Kb. 60 db. pötty keletkezett rajta.
Óvatlan mozdulatot teszünk
Időnként pedig az is előfordulhat, hogy egy rossz mozdulat következtében, vagy az asztal elmozdításából kifolyólag a folyékony viasz lefolyik valamilyen szövetre.
Van olyan házi praktika, amivel lehetséges a viasz eltávolítása a kárpitokból?
Első hallásra a viasz nem tűnik makacs foltnak, ezért is próbálkoznak meg vele olyan sokan házilag. Pedig valójában egy korántsem egyszerű szennyeződésről van szó, amit a viasz anyagának összetétele magyaráz. A zsírsavakból felépülő viasz olajos, és nagyon ragadós, így eltávolítása kárt okozhat a kárpit szövetében, és maradandó foltot hagyhat maga után. A házi praktikák nem célravezetők, sőt időnként nagyobb kárt okozhat velük, mint amennyit használnak.
Ezeket NE tegye, ha el akarja távolítani a viaszt
Ha nem szeretné, hogy a kanapé ne egy óvatlan mozdulat áldozata legyen, akkor nézzük, mit nem szabad csinálni, ha a kárpitra csöppent a viasz!
Szigorúan tilos a vasalás!
Az egyik legrégebbi házi praktika, hogy a kifröccsent viaszfoltra újság papírt tesznek, majd forró vasalóval felmelegítik. A felolvadó viaszt pedig az újságpapír beissza.
Régen működött, de ma már szigorúan tilos! Ugyanis régen természetes anyagokból készültek a bútor szövetek, amik aránylag jól bírták a forró vasalót. Viszont most szinte kizárólag műszálas kárpitok vannak. Ezek nem szeretik a magas hőt. Láttam már összeolvadt bútorszövetet amikor megvasalták a viaszfoltot, de olyat is, amikor a forró vasalótól kivilágosodott a szövet színe.
Ne dörzsölje a még folyékony viaszt!
Ahogy azt korábban is írtuk, a viasz olajos, zsíros összetételének köszönhetően könnyen formálható anyagról van szó, aminek következtében olvadt állapotban egészen egyszerűen idomul a szövet szálaihoz. Ha ilyenkor dörzsölni kezdi, azzal csak még mélyebbre dolgozza be, amit így egyre nehezebb lesz eltávolítani. Ha pedig későbbiekben megpróbálja kiszedni a foltot, a forró viasz okozta zsíros szennyeződés még bőven hagy Önnek feladatot. A dörzsölés tehát nem jó megoldás!
Ne tapossa a kárpitba!
A folyékony viasz egyébként is könnyen hozzátapad a szövetekhez, és ez még inkább igaz, ha esetleg nyomás hatására még mélyebbre kerül az anyag. Fontos tehát figyelni arra, hogy ne taposson, vagy üljön rá a még folyékony, vagy már szilárd foltra.
Kerülje a maró hatású vegyszereket
Tudjuk, hogy minél előbb szeretne megszabadulni az éktelenkedő folttól, de kerülje az erősen maró vegyszereket, amik a kárpit anyagában is kárt tehetnek. Először is lehetséges, hogy nem távolítják el a foltot, lehetséges, hogy maradandóan károsítják a szövetet, így Önnek nem csak egy foltos, de sérült bútorszövete is lesz!
Mitől függ, hogy el lehet-e távolítani a viaszfoltot?
Hogy hozzá nyúltak-e.
Szigorúan tilos megvasalni!!!
A fent említett Adventi koszorús esetben három bárszékre is ráfolyt a színes viasz. A nagymama nekiesett az egyik kék viaszfoltnak vasalóval. (Egyébként igen sok maradandó kárt okoznak a nagyik a bútorokon a régi praktikáikkal. Ezekről a házilagos praktikákkal okozott károkról bővebben a linkre kattintva olvashatnak.)
A forró vasalótól felolvadt kék viasz színező anyaga megfestette a kárpitot, a nagyon magas hővel pedig a mama befixálta a kék színt a szövetbe. Azzal már semmit nem tudtam tenni. A másik két bárszékből amihez nem nyúlt, tökéletesen,nyom nélkül kiszedtem a ráfolyt viaszt.
Legjobb megoldás a megelőzés
Valóban igaz, hogy a legjobb megoldás a megelőzés, vagyis, ha mindent megtesz, hogy elkerülje, hogy viasz kerüljön a kárpitra. Ne helyezzen gyertyát a kanapé, vagy más lakástextil közelébe. Mielőtt máshová tenné át a gyertyát, fújja el, és várja meg, amíg a viasz megdermed, így elkerülheti, hogy az olvadt anyag a kárpitra kerüljön. Helyezze a gyertyákat biztonságos magasságba, ahol nem érheti el gyermek.
Ami pedig ennél is fontosabb, hogy elalvás, vagy az otthon elhagyásakor okvetlenül fújja el az égő gyertyát, ezzel is megelőzve a baleseteket!
Gyakran Ismételt Kérdések
Nem. A régi praktikák ma már nem működnek, mert egészen más összetételű szövetek és bútorkárpitok vannak. Ha nem akar maradandó kárt okozni a saját bútorán, hívjon kárpittisztító szakembert!
Sajnos egyáltalán nem ritka, hogy viasz kerül a kárpitra, még a legóvatosabb személlyel is előfordulhat. Elég egy óvatlan pillanat, ha megbillenti valaki az asztalt, áthelyezi a gyertyát máshova, vagy ha csak erősebben fújja el a kelleténél.
Ne dörzsölje, és ne kezelje semmilyen vegyszerrel, csak a nagyobb darabokat szabad egy tompa élű kenőkéssel óvatosan lefejteni a szövetről. De ne kapargassa, mert megsérülhet a szövet. Szigorúan tilos megvasalni!!!