Önnek is ismerős az átható, jellegzetes penészszag, amikor egy régi lakásba belép? A penész egyik legkedveltebb helye a bútorokon az a rész, ami a legközelebb van a nedves felülethez, egy lakásban a falhoz. Illetve olyan részen, ahol a szövet szorosan ráfekszik egy felületre, ahol nem tud szellőzni. Ilyen pl. a matrac, amit ha nem ágyrácsra tesznek, hanem bútorlapra, netán a földre, akkor bepenészedik. Mit lehet csinálni a penészes matraccal, bútorral? Hogyan lehet takarítani és van-e lehetőség valahogyan megelőzni? A matrac tisztítás megoldható házilag?
Miért olyan gyakori a penész az öreg házakban?
Az építőipar számos változáson megy keresztül. A technológia egyre jobban fejlődik, de a régi építésű ingatlanok mai napig sokak számára biztosítanak otthont. Lenyűgöző, hogy akár több száz éves múlttal rendelkező lakásokban élhetünk, nem?
Sajnos a helyzet nem ilyen idilli, a régi otthonokban ugyanis igen nagy problémákat okozhat a penész.
Mi ennek az oka?
A szigetelés technológiája rendkívül nagy változáson ment át, arról nem is beszélve, hogy az építkezéshez használt alapanyagok is igencsak eltérőek manapság. A talajvíz, a külső és belső hőmérséklet közötti jelentős különbségek mind közrejátszanak abban, hogy a penész szép lassan megtelepszik a falakon, bútorokon vagy éppen a matracon. Sokan nem is sejtik, hogy az a hely, ahol álomra hajtják a fejüket, valójában potenciális veszélyt jelent rájuk.
Mi a teendő, ha penészes a matrac? Mitől alakulhat ki rajta a penészesedés? Megelőzhető, vagy tényleg kikerülhetetlen? Lehet valamiképpen tisztítani a matracot házilag?
Mitől válik penészessé egy matrac?
Talán azt gondolná, hogy a penész csak régi, lomos házak vizesedő padlóján, ősrégi bútorai közt tud kialakulni, de az igazság az, hogy sajnos bárhol megjelenhet. Habár kétségtelen, hogy ezek a körülmények elősegítik a folyamatot, mégis számtalan módon szert tehet rá.
A penészesedés számtalan háztartást érint, olyanokat is, amelyekben szó sincs öregedő bútorokról. Ez elsősorban építési kérdés.
Ha a lakás rossz technológiával épült fel, vagy esetleg nem megfelelő módon szigetelték, akkor a lakásokban úgynevezett hőhidak alakulnak ki. Ez nem más, minthogy a meleg és a hideg levegő kis folyosókon vonul, és ha talál egy megfelelően hideg, szellőzetlen területet, akkor ott lecsapódik a pára, ez lesz a táptalaja a későbbi penésznek.
Penész a matracon: mekkora baj?
Ha penészes a szivacs matrac, az bizony nem pusztán esztétikai kérdés. Elsősorban azért kellemetlen mert rossz rajta feküdni a kellemetlen szag miatt. A jellegzetes büdös, szúrós szagot azért is tapasztalhatja, mert ez az anyagcsere termék, ártalmas anyag kerül a levegőbe.
A penész belégzése emellett nagyon káros az egészségre, különösen alvás közben, amikor a test nyugalmi állapotban van, és nem „védekezik”. Ha a szivacs matrac penészes, az pont olyan, mintha odahajtanánk a fejünket a feketepenésszel tarkított falra, majd hosszú órákon át szívnánk be a jó kis gombaspórás levegőt. Valószínűleg ezt Ön sem tenné – miért is venné félvállról a penészes matracot?
A penészspórák belégzése légúti megbetegedést, allergiát, szénanáthát és asztmát is okozhat, emellett bőrkiütést, ekcémát és még számtalan kellemetlen tünetekkel járó betegséget, amelyek tüsszögéssel, nehézlégzéssel, köhögéssel, szemszárazsággal, fejfájással járhatnak. Sőt, akár emésztési gondok formájában is megmutatkozhat.
Nem éri meg megvárni, amíg már a tünetek is tapasztalhatók, a penész első jeleinél érdemes reagálni, és mielőbb megszüntetni azt, még komolyabb egészségkárosodás előtt.
A legbiztosabb módszer a megelőzés: de hogyan?
Ha a lakása nem a megfelelő módon épült, vagy helytelenül lett karbantartva, akkor a legjobb, amit tehet, ha időben felismeri „hajlamát” a penészgombára, és megpróbálja megakadályozni a penész megjelenését.
- Erre ideális lehet egy páratartalom-szabályozó is, ami a levegő nedvességtartalmának növekedését észlelve annak csökkentésén kezd dolgozni.
- Megoldást jelenthet az optimális szellőzés kialakítása, például szellőztetővel ellátott ablakokkal, ami megakadályozza a nedvesség felhalmozódását.
- A bútorok és a textíliák megfelelő szellőztetésével is sokat lehet tenni a penészgombák megjelenése ellen. Ideális módszer lehet erre, ha a nyári hónapokban, hetente egyszer kiteszi az ágyneműt vagy a matracot a napra. Az erős UV-sugárzás ugyanis segít a felületének fertőtlenítésében.
Mennyire gyakori jelenség a penészes matrac?
Ha a lakás hajlamos a penészedésre, vagy a levegőjének páratartalma gyakran magasabb 60%-nál, akkor bizony elég valószínű, hogy a penész, vagy a penészspórák elérték, vagy rövid időn belül elérik a textíliákat is.
Sajnos nem elegendő a ruhák, függönyök kimosása, az ágynemű gyakori cseréje: a penészgomba legkedveltebb helyei a sötét, naptól védett helyek, amelyek a legtöbb esetben kézzel nem túl könnyen tisztíthatók. Ezért is olyan jellemző, hogy a penész a matracot támadja, ugyanis itt háborítatlanul fejlődhet tovább.
Mit tegyen, ha penészes a matrac?
Először is: semmi ok a pánikra. Sokan gondolják, hogy a penészes ágy, a penészfoltos matrac, kárpit egyet jelent azzal, hogy a bútortól meg kell válni. Ez szerencsére egyáltalán nem igaz. Bár régen valószínűleg ez lehetett a megoldás, és ahogy a tél alatt megpenészedett szalmával tömött ágyderekat a tűzre dobták, úgy kellett megválni a betegséget okozó penészes ágy kárpitjától is.
Ez a gyakorlat bizony elég mélyen beivódott az emberekbe, pedig a penészes matracot nem szükséges kidobni: tisztítani is lehet. Persze nem akárhogyan! Ebben lehetek a segítségére!
Penészes matrac tisztítás házilag: mi az, amit semmiképpen sem szabad tenni?
Még egészen komolyan vehető honlapok is beszámolnak és beszélnek olyan házi praktikákról, amelyek könnyűnek tűnhetnek, mégsem tanácsos velük kísérletezni. Egy penészes matracnak a szódabikarbónás dörzsölés, vagy az ecetes tisztítás olyan, mint repülőre csúzlival lőni: a penészspóráknak még csak töredéke sem semmisíthető meg ezzel a házi módszerrel sajnos. Arról nem is beszélve, hogy élhetetlenül büdös lesz a matrac, amitől szintúgy meg kell majd válni.
Rosszabb esetben, ha már alaposan benedvesítette a matracot, akkor szinte lehetetlen lesz tökéletesen kiszárítani, így csak további penészesedést okoz a “csináld magad” eljárásokkal.
Mit tehet helyette? Hívjon szakembert!
Penészes ágy matrac tisztítása: mi a legjobb megoldás?
A tökéletes megoldás a megelőzés és a teljes körű tisztítás kombinációja. Először is, el kell felejteni a könnyűnek tűnő házi praktikákat, és ha megjelent a penész, inkább szakembert kell hívni.
- A művelet a matrac tisztításával kezdődik, speciális anyagok és eszközök bevonásával, melynek során megszabadulok a penészgombák és a gombaspórák 100%-ától.
- Miután leszámoltam a penésszel, jöhet a megelőzés. Ebbe beletartozik a lakás páratartalmának lehetőség szerinti csökkentése (pl. próbáljon nem az adott szobában teregetni, fedővel főzni, páramentesítőt használni stb.).
- Kis odafigyeléssel, rendszeres takarítással jó esélye van, hogy végleg leszámolhat a penésszel.
Keressen meg, és segítek a penészes matrac megszüntetésében!