A matrac tisztítás nagyon fontos, hogy rendszeresen megtörténjen, és ne csak akkor, ha ráborul valami. A matracon kezdődik és fejeződik be egy-egy hosszú nap, ezért elengedhetetlen annak tisztán tartása, hiszen a koszos matrac számos kórokozó és élősködő melegágya lehet. Na meg nem is gusztusos egy foltokkal teli matrac…
Mitől és hogyan koszolódik egy matrac?
Az ember az életének kb. egy harmadát alvással, – és egyebekkel 😀 – az ágyában tölti, ezért ha nem vigyáznak rá, előbb-utóbb a matrac óhatatlanul bekoszolódik, foltos lesz.
Kivéve, ha az ügyesebbek előre gondolkoznak, és nem sima lepedőt, hanem gumis lepedőt használnak, ami a nedvesség nagy részét felfogja, valamint alá az első használattól kezdve matracvédőt raknak, ami meg az esetlegesen a lepedőn átszivárgó kevés folyadékot is beissza, mielőtt az elérné a drága matracot.
A foltok különbözőképpen jöhetnek létre:
Amikor nem kímélik.
A legáltalánosabb, amikor matracvédő nélkül használják a matracot, és így minden létező étel, ital és egyéb folyadék akadálytalanul rákerül. Ettől keletkezik a rengeteg különböző erősségű, méretű folt, karika.
Penészfoltok
Sokan elkövetik azt a hibát, hogy hogy megveszik a matracot, de nem vesznek hozzá ágykeretet, de még egy ágyrácsot sem alá, és így teszik le a földre a matracot. Majd hónapok múlva egy takarítás során megemelik, és döbbenten nézik az alsó felén lévő penészfoltokat. Vagy spórolásból a gyártó az ágykeretbe nem ágyrácsot tesz, hanem bútorlapot, itt-ott pár lyukkal.
Az a probléma, hogy a levegőben lévő páratartalom megreked a padló vagy a bútorlap, és a matrac között, és ettől a szellőzés hiánya miatt bepenészedik a szövet.
Minél erősebb a penészfolt, annál biztosabb, hogy nem lehet tökéletesen kiszedni. De itt is érvényes az, hogy a szövet összetétele határozza meg a végeredményt.
Vizeletfoltok
A foltok elhelyezkedése alapján is lehet következtetni azok eredetére. Amikor a matracon nagyjából egy területen helyezkedik el több folt, és ezek a testhelyzet figyelembe vételével a genitáliák környékén vannak, akkor biztosak lehetünk benne, hogy vizeletfoltokkal állunk szemben. Ezek bármilyen korosztálynál előfordulhatnak. Ennek oka az úgynevezett éjszakai akaratlan vizeletszivárgás.
Izzadságfoltok
A legáltalánosabbak az izzadság okozta sárgás foltok, hiszen a hosszú évek során a matrac megszívja magát nedvességgel, a forró nyári napok, téli megfázások, vagy rémálmok bizonyítékával, ez pedig idővel elszínezheti a szövetet. Jellemző az izzadság foltokra, hogy nincs kimondott kontúrjuk, csak elhalványodó széle. Ezeknek egy részét sajnos nem lehet tökéletesen eltüntetni, mert ezek nem a szövet felületén megtapadó szennyeződések, hanem konkrétan maga a szövet színeződik el, mintha meg lett volna festve.
A matrac kárpitjának összetétele dönti el a végeredményt. Előfordul, hogy csak halványítani sikerül. Rendelkezem olyan erős oxidáló szerrel, amivel teljesen el lehet tüntetni őket, de a megkezelt helyeken – a szövet fajtálától függően, de nem törvényszerűen – világosabbá válhat az anyag színe a többi részhez viszonyítva. Itt a megrendelőnek kell eldönteni, hogy melyik zavarja jobban; a sárga folt, vagy az esetlegesen helyenként világosabb szövet?
Emberi zsírfoltok
Hasonlóan az izzadsághoz, az emberi bőrön lévő zsír okozta elszíneződés is teljesen természetes és kikerülhetetlen velejárója az emberi létezésnek, és ezek sem nyújtanak túl esztétikus látványt a matracon. Besárgul tőle a szövet. Onnan lehet megkülönböztetni a folyadék foltoktól, hogy ennek sincs határozott kontúrja, – mint az izzadság foltoknak -, csak elkent széle. Ezt a legnehezebb eltüntetni, mert az emberi zsír rendkívül erősen meg tudja fogni a szövetet. Előfordulhat, hogy egy halvány sárgás elszíneződés visszamarad.
Étel, ital foltok
Sűrűn találkozom rbnb-s lakásokkal, ahol egyes turisták nem vigyáznak semmire, és a matracon esznek, isznak, és ennek jól látható nyomait hagyják rajta.
Vérfoltok
Rendszeresek a vérfoltok, amik számtalan apróságtól keletkezhetnek: pl. egy felszakadó seb, elvakarunk egy szúnyogcsípést, vagy a hölgyeket felkészületlenül érheti a havibaj. Ilyenkor a szokásos terápiát szoktam javasolni; először papírtörlővel felitatni a nedvesség nagy részét, majd nedves törlő kendővel, vagy popsitörlővel kell áttörölni a foltot, hogy híguljon a szennyeződés, majd „sikítani” nekem.
Az első kép azért sötétebb, mert éppen borús volt az ég, amikor hozzáfogtam. Mire elkészült a vérfolt és a vizeletfolt kiszedése, kisütött a nap.
A vér, vizelet, széklet okozta szennyeződések abban különböznek a többitől, hogy az esztétikai kivetnivalókon kívül közegészségügyi kockázatot is rejtenek magukban, így kiemelten fontos azonnal, fertőtlenítőszeres vízpermettel megkezelni őket. De nem bő vizes szivaccsal, mert azzal csak belemossák jó mélyre a fertőző szennyeződést, ahonnan már én sem biztos, hogy ki tudom szedni.
Érdemes azt figyelembe venni, hogy a házi módszerek csak felületesen működnek, – ha egyáltalán működnek-, mert nem tudják eltávolítani a matrac felső és mélyebb rétegeiből a szennyeződést, minden benne marad. Maximum szétterül, illetve mélyebbre belemossa, ahonnan már én sem biztos, hogy ki tudom szedni. Ezért ilyenkor mindenféleképpen szakemberhez kell fordulni. Továbbá a vegyszerek kevergetése maradandó károkat okozhat a matracon! Ha rá is fúj valamit, csak egy fajta fertőtlenítő szert használjon!
Ezen a vérfoltos matracon egy tapasztalat nélküli takarítónő kísérletezett. Egymás után öntötte rá a különböző vegyszereket a vérfoltra, mert egyiktől sem akart kijönni. Ennek az lett a következménye, hogy a vegyszerek kölcsönhatásba léptek egymással, és elkezdett szétmállani a matrac szövete. Mehetett a kukába a több százezer Ft-os méregdrága matrac.
Kávéfoltok
Az is igen gyakori, hogy a kedveskedő párunk ágyba hozza a kávét, ami egy rossz mozdulat során az ágyban köt ki. Ilyenkor egy gyors mozdulattal az ágyneművel fel kell itatni a folyadékot, amennyit csak lehet, ami azután úgy is a mosógépbe kerül. Sokan megijednek a kávé fekete színe miatt, hogy ez most hogyan is fog kijönni a matrac szövetéből? De rendszerint ennek a kiszedése nem szokott gondot okozni nekem.
Ezek a képek egy sötét lakásban, borús időben készültek. A valóságban ez a kanapé szinte hófehér volt. A vendég két csésze eszpresszót borított rá.
Először segíteni akartam kivinni a kuka mellé, de azután győzött a szakmai kihívás, és elvállaltam a tisztítását. Megküzdöttem vele, de végül sikerült tökéletesen, kontúr és foltmentesen kiszedni.
Betegségből adódó foltok, kórokozók
Bár nem mindig hagynak konkrét, látható foltot a matracon, de egy hosszan tartó, súlyosabb betegség után sem árt, ha a matraca tisztítását szakemberre bízza, hiszen egyes kórokozók könnyen megtelepedhetnek a matrac felületén.
Igen gyakori, hogy amikor beteg a gyerek, akkor váratlanul lehányja a matracot, vagy elkapja a hasmenés, és már nincs idő kiszaladni a wc-re, aminek a matrac esik áldozatául.
Idős, beteg embereknél is előfordul, hogy már nem tudják tartani a vizeletet, székletet. Ez is okozhat szennyeződést az ágyon, matracon, ami a fokozott fertőzés veszély miatt azonnali beavatkozást igényel.
Matrac tisztítás árak.
Az alap ár, ha foltmentes, csak higiéniai tisztítás:
Egy személyes matrac esetén, egy oldal: 4.000 Ft, két oldal 8.000 Ft.
Két személyes matrac, egy oldal 8.000 Ft, mindkét fele 16.000 Ft
Az ár, ha foltos, szennyezett:
Egy személyes matrac, egy oldal: kb. 5-8.000 Ft, két oldal kb. 10-16.000 Ft.
Két személyes matrac, egyik oldal 10-16.000 Ft, mindkét fele, plusz oldalfal, kb. 25-36.000 Ft.
Hogy mennyire számít szennyezettnek egy matrac, az szubjektív. Irányadónak az alábbi matracot tekinthetjük, ez már nagyon az. Minden esetben a megtekintés után mondok végleges árat, mert a foltok jellege is befolyásolja a ráfordított munka idejét, és a felhasznált speciális vegyszer mennyiségét. Nem mindegy, hogy vér, vizelet, kávé, penész, stb. van rajta.
Matractisztítás, milyen időközönként van rá szükség?
Normál körülmények között elég, ha matracát évente egyszer tisztíttatja ki.
A matractisztítás akkor ideális, ha már elég jó meleg az idő ahhoz, hogy ki lehessen nyitni az ablakot, hogy át tudja szellőztetni. Ez általában a tavaszi-nyári-kora őszi hónapokra esik.
Kivételt jelentenek azok az esetek, melyek során a matrac „balesetet szenved”, és azonnal ki kell tisztítani: ilyen lehet a pisi, kaki, hányás, egy nagyobb vérfolt, vagy egy masszív étel- vagy italfolt.
Milyen káros hatásai lehetnek egy koszos matracnak az egészségünkre?
Sokan nem is gondolnak bele, hogy mennyi veszélyt rejthet egy koszos, több éve ki nem tisztított matrac.
A felhalmozódó, elhalt bőrsejtek bőséges táptalajul szolgálnak a különböző mikroorganizmusoknak és egyéb más apróbb élőlényeknek, melyeknek paradicsomi környezetet teremthet esténként a teste melegével.
Ilyen apró élőlény a poratka is, amely az elhalt bőrsejtekkel, szőrünkkel táplálkozik. Rossz belegondolni abba, hogy a matracát több millió ilyen atkával osztja meg. Ezek a kis ízeltlábúak megszáradt, és porrá váló széklete okozta allergia is megkeserítheti az arra érzékenyek életét nap, mint nap.
A rendszeres ágynemű csere mellett a matractisztítás segítségével el tudja kerülni, hogy fekhelyén túlzottan elszaporodjanak az atkák.
A koszos matrac többek között csalogatóan hathat a különböző rovaroknak és bogaraknak, melyek további kórokozókat hordozhatnak.
Matractisztítás: mennyi idő szükséges hozzá?
Az, hogy mennyi idő szükséges a matractisztításhoz, sok tényezőn múlhat.
Elsősorban attól, hogy milyen eredetű a szennyeződés, és azok számától függ. Általában a matrac tisztítása nagyjából egy-két óráig tart.
Vannak olyanok, akik a samponos tisztítást javasolják egy matrachoz.
A személyes véleményem, és az ügyfelek visszajelzései alapján is ez szinte teljesen hatástalan. Csak annyit szoktak elérni, hogy a meglévő foltból kétszer akkora lesz, de nem tűnik el. Minden képen elengedhetetlen egy profi nedves tisztítás, ilyenkor a száradási idő meghosszabbítja az egész folyamatot. Ezért célszerű a megrendeléskor rögtön jelezni, hogy nincs más lehetőség az alvásra, nincs egy kihúzható, ágyazható kanapé. Így ezen matracok tisztításával szoktam kezdeni a napot, hogy lehetőség szerint megszáradjanak estére.
Főszabály, hogy meg kell várni, hogy a matrac teljesen megszáradjon: nem komfortos egy nyirkos matracon aludni. Azon kívül a vizes szövet könnyebben elszakad, ha nagy fizikai behatás éri, pl. ráfekszenek, vagy ha a gyerek felugrik rá.
Matractisztítás: mire kell figyelni?
- Hagyjon elegendő időt, hogy a matrac megszáradjon. A fentebb említett példákon túl a nedves matrac könnyen bepenészedhet, ezért érdemes a tisztítást forró, nyári napra időzíteni, amikor könnyebben megszárad. Ha baleset folytán kénytelen hűvösebb időben megrendelni a tisztítást, akkor célszerű bekapcsolni a légkondicionálót, mert szárító hatása van, -lásd az autókban télen, amikor párás az ablak, és egy-két perc alatt leszárítja. De egy ventilátor is nagyban lecsökkenti a száradási időt.
- A különböző vegyszerek használatával is óvatosan kell bánni. Vannak olyan anyagok, amelyeket egyszerűen nem lehet vegyszerrel tisztítani, hiszen az visszafordíthatatlan károkat tud okozni a matrac szerkezetében. A matrac épségét megelőzően a saját egészségünket is szem előtt kell tartani. A matractisztításhoz használt vegyszerek csak akkor nem károsak, ha a tisztítást szakember végzi.
- Fontos a hőfok is: Pl. a memória habos matracot nem szabad forró vízzel tisztítani!
Milyen mindenki számára elérhető matractisztító szerek vannak? Miért kell ezekkel óvatosan bánni?
A boltokban lehet kapni textiltisztítókat, ezeket azonban nem javaslom a matracok tisztítására (sem), hiszen nem létezik olyan “csodaszer, amit ha ráfújnak egy szövetre, akkor varázsütésre elpárolognak a foltok. Mivel egy matracot legalább évente érdemes kitisztítani vagy még inkább tisztíttatni, az sem mindegy, milyen anyagot viszünk bele. Az erős vegyszerek könnyen maradandó nyomot hagyhatnak a szöveten. Azon kívül a szennyeződést annak eltávolítása helyett inkább csak mélyebbre viszik, szétterítik.
Óvatosan kell tehát eljárni a matrac tisztításakor. Ha friss a folyadék, minél előbb fel kell itatni száraz papírtörlővel. Ha pedig fertőzésveszély áll fenn (vizelet, széklet, hányás vagy vér esetén), akkor emellett még fertőtlenítőszerrel is be kell permetezi. És ez nagyjából minden, amit a szakember érkezése előtt tehet. Sőt fontos, hogy mást ne is tegyen.
Ezek mellett még azt is ki kell emelni, hogy semmiképpen ne keverje össze a különféle szereket! Ez ugyanis jó eséllyel elkezdi kémiai úton szétszedni a matracot.
Hogyan óvhatja a matracot a szennyeződésektől?
A legfőbb szabály, hogy használjon matracvédőt! Ez a vékony réteg megóvja a matracot, ráadásul mosógépben könnyedén kimosható, így gyerekjáték eltávolítani a különböző foltokat.
A matrac a használata során a legnagyobb igyekezet ellenére is előbb vagy utóbb be fog koszolódni, de egy kis odafigyeléssel a szennyeződések mértékét drasztikusan lecsökkentheti, és ezáltal a matrac élettartamát meg tudja növelni.
A második szabály, hogy mindig használjon lepedőt. Az emberi testnedvek, mint például a nyál vagy az izzadság nehezebben szivárognak be a matrac mélyére, hiszen annak nagy részét a lepedő felszívja. A lepedőt hetente, maximum kéthetente cserélje le.
Ne egyen és igyon az ágyban. Vizet sem, mert egyes matracok kárpitján sárgás foltot hagyhat, ugyanúgy, mint az izzadság. Ha mégis az ágyában étkezne, – pl. betegség miatt-, akkor célszerű beszerezni egy nagyobb tálcát, ezzel megkímélve matracát az esetleges étel és italfoltoktól.
Hogyan zajlik a matractiszítás?
Hasonlóan a többi szövetes bútor,- a kanapék, fotelek tisztításhoz. A tisztítószeres víz kipermetezése, majd visszaszívása. A különböző foltok specifikus szerrel történő eltávolítása.
Matractisztítás tiltólista, ez ne tegye egy matraccal
A házilagos matractisztításnál is ugyanaz a helyzet, mint a bútorkárpit tisztításnál; Nincs olyan vegyszer a világon, amit ha ráönt a vér-, kávé, vizelet, vagy egyéb foltokra, akkor azok hirtelen elpárolognak, láthatatlanná válnak. Jobb esetben csak kétszer akkora foltot csinálnak velük. Rossz esetben olyan mélyre mossák bele a szennyeződést, hogy már én sem tudom kiszedni.
A legjobb az, ha évente egyszer profi szakértővel tisztíttatja ki a matracát, aki rutinos, és tudja, mit szabad és mit nem!
Hogyan alakulnak a matrac tisztítás árak?
A matrac tisztításakor lehet kérni, hogy csak az egyik, vagy mindkét oldalát tisztítsam. Ha időnként megfordítja a matracot, akkor mindenképpen érdemes mindkét felét kitisztíttatni, hiszen még a rendeltetésszerű használat folyamán is felgyűlhetnek izzadtság, és egyéb foltok.
Foltmentes, csak tisztasági tisztítás esetén egy egyszemélyes matrac 10.000 forint alatt van: egy oldala 4000, két oldala 8000 forint. Ez vonatkozik a gyermek matracokra is.
A két személyes matracok (nagyjából 140 cm-es szélességtől 180 cm szélességig) tisztításának az ára az oldalfalakkal együtt 10.000 ft-tól 36.000 forintig terjedhet, a matrac méretétől, anyagától és a szennyeződés minőségétől függően. Pontos árat a megtekintés után tudok mondani, hiszen nem mindegy, mennyi professzionális tisztítószerre van szükség, és a szennyezettség mértéke is befolyásolja a munka idejét.
Viszont meg kell említenem, hogy ha nincs más tisztítandó bútor, akkor a gazdaságosság miatt a minimálisan fizetendő összeg jelenleg 15.000 Ft.
Gyakran Ismételt Kérdések
Foltok típustól, számától függően a takarítás egy-két óra, de a nedves tisztítás miatt számítani kell száradási időre is.
Arra, hogy házilag még véletlenül se fogjon hozzá. Szinte biztos, hogy csak kárt csinál. A legjobb, ha profira bízza a feladatot!
Használjon mindig gumis lepedőt és matracvédőt, és lehetőleg ne egyen vagy igyon az ágyban – így a legtöbb szennyeződés elkerülhető.