A legtisztábbnak tűnő lakás is rejthet szabad szemmel nem látható, de az egészségre veszélyt jelentő kórokozókat. Ezért egy felseprés, porszívózás, portörlés, vagy egyszerű felmosás már messze nem elég ahhoz, hogy biztonságban legyünk a lakásunkban a fertőző mikroorganizmusokkal, és a vírusokkal szemben. Különösen igaz most ez a koronavírus világjárvány idején.
Egy lakás nem biztos, hogy ott a legfertőzőbb, ahol halomban áll a sok por és a holmi. A fertőzések elsősorban a fertőzött tárgyakon keresztül jutnak el újabb és újabb helyekre. A mikrobiológusok szerint a padlón kevesebb a kórokozó, mint a fogkefénken, de a baktériumok jól elvannak a mosogatószivacsban, vagy a távirányítókon is. Sokan nem sejtik, de a mindennap használt eszközökön, mint például az otthoni vagy az irodai számítógép billentyűzetén, vagy a vágódeszkán sokkal több kórokozó van, mint a wc ülőkén. Megelőzhetjük-e, hogy milliárdnyi baktériummal éljünk társbérletben?
Hogyan zajlik a lakás fertőtlenítés a legtöbbet használt helységben, a nappaliban?
A lakás legtöbbet használt helyiségében olyan tárgyakat is rendszeresen fertőtleníteni kell, amelyekre általában keveset gondolunk: a légkondicionáló berendezés, kilincsek, villanykapcsolók, tollak, vagy a tévé távirányítója. A légkondicionálót érdemes rendszeresen szakemberrel kitisztíttatni, míg az előbb felsoroltakat a heti takarítás során magunk is áttörölhetjük tisztító-fertőtlenítő kendővel.
A mobil, és vezetékes telefonok gyakran kézbe kerülnek, mindegyiket fertőtleníteni kell. Ott, ahol náthás vagy influenzás gyerek is van, a vírus 80%-os eséllyel megtalálható a készülékeken is. Ezek a vírusok a néhány órától néhány napig elélhetnek a telefonokon.
Számítógépek, laptopok billentyűzeteinek réseiben meg tudnak bújni a káros mikroorganizmusok, vírusok, de a teljes felület fertőzött lehet, pláne, ha a családban közösen használják. Ezeket is rendszeresen le kell fertőtleníteni.
Sokan a nagytakarítással egybekötve csinálnak házilag kárpittisztítást vagy padlószőnyeg tisztítást. Ez azért veszélyes mutatvány, mert a gyengén szívó, nem ipari gépek nem tudják elég alaposan kiszívni a vizet a bútorkárpitból és a padlószőnyegből, túlzottan vizes marad, ez pedig a gombák és baktériumok szaporodásának alapfeltétele. Egyes vírusok és baktériumok a levegőbe kerülve pár óra alatt elpusztulnak, míg mások nedves felületen akár hónapokig vagy évekig is elélnek – betegségeket okozva. Nem mellesleg a gombák és a baktériumok az anyagcseréjük közben kellemetlen szagokat árasztanak, bebüdösödhet a szövet vagy a szőnyeg.
A profi tisztítás ipari gépekkel történik, amik a lehető legjobban kiszívják a vizet, valamint fertőtlenítő szerek használatával, amelyek megakadályozzák a mikroorganizmusok elszaporodását.
A lakás fertőtlenítés kritikus pontja, a konyha
A mosogatószivacsban grammonként 4,4-5,2 millió baktériumot lehet találni, de ami megdöbbentő, hogy egy alaposan tisztán tartott hűtőszekrényben fellelhető több ezer baktérium (négyzetcentiméterenként!), coliform baktériumok éppúgy, mint a Staphylococcus aureus. Ezért a konyha minden háztartásban kritikus pontnak számít. A húsok és a földes zöldségek rejtik a legtöbb veszélyt: az előbbieknek a feldolgozás során kicsorgó leve ideális baktérium-táptalaj, a zöldségek külseje pedig a talajból származó baktériumokkal szennyezett.
Tanácsunk: a konyhában nem elég a heti takarítás! A legjobb, ha fertőtlenítő hatású, speciálisan konyhai használatra ajánlott tisztítószerekkel minden nap áttöröljük a munkapultot, a mosogatószivacsot pedig fertőtlenítőszeres vízbe áztatjuk, vagy húsz másodpercig nedvesen mikrohullámú sütőbe tesszük. A hűtőt is rendszeresen tisztítsuk és fertőtlenítsük ki!
Lakás fertőtlenítés a fürdőszobában és a wc-ben
Ha a wc és a fürdőszoba közös helyiségben vannak, akkor az öblítés során miniatűr vízcseppecskék kerülhetnek a toalett csészéjéből a levegőbe, és az ezekben megtalálható baktériumok szinte minden felületen, így a fogkefén is könnyen megtelepedhetnek. Természetesen mindez kellő odafigyeléssel, a fürdőszoba rendszeres fertőtlenítésével nem okozhat gondot. A WC-ülőkén és környékén, a zuhanyzó függönyén általában rengeteg kórokozót találni, amelyek között a székleteredetű Escherichia coli és Enterococcus faecalis a két legveszélyesebb.
Megelőzni a megtelepedésüket és az elszaporodásukat csak alapos tisztítással lehet, amely során szinte minden négyzet-centimétert le kell fertőtleníteni . A wc-kefét fertőtlenítőszeres vízben kell tárolni. A zuhanyfüggönyt rendszeresen töröljük át fürdőszobai tisztítószerrel (de ki is moshatjuk mosógépben), hogy ne telepedjenek meg rajta a gombák, baktériumok.
A vízkő a csapokon nem csupán esztétikai probléma, hanem ideális terepet nyújt a baktériumoknak is. Ezért ne hagyjuk, hogy összegyűljön rajta, hanem rendszeresen vízkőtelenítsük le.
Mivel történik a lakás fertőtlenítés?
A boltokban kapható igazán hatékony fertőtlenítő szereken kívül vannak biztonságosabbak is, amelyeket nyugodtan használhatunk akár kisgyermekek mellett is, és az áruk sem az eget veri.
1. Alkohol
Nem a törköly pálinka vagy a sör, hanem a gyógyszertárban kapható 70+%-os alkoholról van szó. Szuperül fertőtlenít, tisztít, nem drága és még lemosni sem kell, mert hamar elpárolog.
Hol használd?
Az elektromos kütyükön, mobil és vezetékes telefonokon, játékkonzolokon, távirányítókon, laptopokon, számítógépeken, és azok perifériáin;billentyűzet, monitor, egér. Ezen kívül a lakásban a gyakran kézzel érintett helyeken, pl. a villanykapcsolókon, kilincseken és más kisebb felületek fertőtlenítésére.
Miként használd?
A legjobb egy mikroszálas anyag, de ha nincs, akkor megfelel egy puha ruhaanyag is. Önts rá egy kis alkoholt, és töröld át vele a fertőtleníteni kívánt tárgyat vagy felületet. Ahogy az alkohol elpárolog, önts újra a szövetre.
2. Ecet
A 20%-os ecet kiválóan oldja a vízkövet, tisztít és fertőtlenít is, ezért jó hasznát vehetjük a konyhában és fürdőszobában, ablakpucoláshoz, tükrök, üvegasztalok takarításához.
Hogyan használd?
Ablaktisztításhoz 2 csésze vízzel keverj össze fél pohár 20%-os ecetet és egynegyed pohár alkohol. Vízkőoldáshoz a legjobb hígítás nélkül alkalmazni. Egy szivacsot vagy konyharuhát át kell itatni, végig törölgetni vele a tisztítandó felületet, egy darabig rajta hagyni, amíg az ecet feloldja a vízkövet, majd alaposan lemosni hideg vízzel.
3. Citrom
A citromsav fertőtlenít, szagtalanít és tisztít is.
Hol alkalmazd, és miként használd?
A hűtő vagy a fagyasztó takarításához, a mikro tisztításához. (forralj fel a mikróban egy edényben vizet, rakj bele szeletekre vágott citromot, majd töröld le a párás falakat). Az öblítőhöz vagy a mosogatószerhez is hozzá lehet rakni adaléknak, de a felmosóvízbe is mehet egy citrom leve, kellemes és tiszta illat lesz tőle a lakásban. Illóolaja a levegőt is frissebbé teszi, fertőtleníteni. Jól jöhet ez a cseppfertőzéssel terjedő betegségek idején.
5. Só
A legősibb fertőtlenítő szer, amit a középkorban kisebb vágások, hegek fertőtlenítésére is használták. Segíti a sebgyógyulást, mert összehúzza, segíti a vérzés elállítását és fertőtleníti is a sebet.
Hogyan használd?
Forróvízzel együtt pl. felmosáshoz vagy általános tisztításhoz.
Nem vegyszer, de hatásos a forró víz.
A baktériumok kellően magas hő hatására elpusztulnak, így a konyhában a mosogató, az edények, evőeszközök, a konyharuhák, a fürdőben a törölközők, bébi holmik stb. fertőtlenítésére továbbra is tökéletes a forróvíz vagy a kifőzés.