Mottóm: Minden tisztítást úgy kell elvégezni, hogy legközelebb is engem hívjanak!
A rendszeres irodai szék tisztítás nagyon fontos. Gondoljunk bele, hogy -jó esetben- a napjuk egyharmadát azon töltik. Ugyanez vonatkozik arra a székre is, amin otthon ül, home office-ban.
Az irodai székek esetében hónapok, de inkább évek telnek el, mire egy alapos tisztításukra sor kerül. Ez idő alatt naponta sok órát ülnek rajta, rendszeresen beleizzadnak. Amikor kihúzzák, akkor általában a háttámlánál fogva húzzák ki, ami miatt a felső rész mindig lezsírosodik. Ugyanúgy az ülőrész két oldalánál is, amikor igazgatják maguk alatt. De a karfák is nagyon le tudnak zsírosodni, amikor folyamatosan azon pihen az emberek karja.
Ez csúnya is, de gusztustalan is, ahogy ragad a zsírtól.
Többször kérdezik tőlem, hogy ér-e valamit, ha rendszeresen kiporszívózzák, ahogy több honlapon is javasolják?
A személyes véleményem, hogy az égvilágon semmit! A zsírt nem lehet leporszívózni… Főleg, ha már szinte rá is van kövesedve a zsír, pl. a karfára.
Ugyanis az évek során a bőrünkről zsír rakodik a szövetre, mint amikor hozzáérünk egy üveghez, és ott marad az ujjlenyomatunk. Ezért az irodai székeket csak rendszeres, profi kárpittisztítással lehet tisztán tartani.
Az irodai székeket lehet házilag tisztítani?
Ahogy a bútorokat sem, úgy az irodai székeket sem lehet házilag tisztítani. Olyan „csodaszer” nincs a világon, hogy ha valamilyen foltra ráfújjuk, akkor az eltűnik, gőzzé válik. Ezzel csak annyit érnek el, hogy kétszer akkora folt lesz az irodai széken.
Igazán hatékony, profi kárpittisztító szert nem lehet lakossági forgalomba hozni, mert azokat csak foglalkozásszerűen lehet használni.
A másik probléma, hogy sokszor maradandó károsodást okoznak a próbálkozások. Amikor a nem elég hatékony szert rálocsolják a foltokra, és az nem jön ki egy kis dörzsöléstől, akkor azt hiszik, hogy azért, mert nem elég erősen súrolják. Ezért egyre nagyobb erővel csinálják, aminek az lesz a vége, hogy kibolyhosodik a kárpit.
Milyen módszerrel történik az irodai székek tisztítása?
Évszázadok óta mosással tisztítjuk a ruháinkat, víz és tisztítószer használatával. Az irodai székek esetében ugyan ezt a technológiát kell használni. A véleményem szerint ez a leghatékonyabb megoldás. Gyakorlatilag kimossuk a szék kárpitját, majd alaposan kiszívatjuk a vizet belőle.
Minden irodai szék más és más, az anyaguk is eltérő. Ez azt jelenti, hogy tisztítani is máshogy kell ezeket?
Nem. A technológia ugyanaz. Fertőtlenítős, tisztítószeres víz kipermetezése a szövetre, majd visszaszívása. Ha maradnak foltok, akkor speciális szerekkel azok kiszedése.
Van viszont egy nagyon fontos dolog, amit a műanyag háttámlás székeknél feltétlen el kell végezni!
Amikor a tisztító szeres víz kipermetezésre kerül a szövetre, akkor óhatatlanul a műanyag részekre is rákerül. Továbbá a tisztításakor nem csak a szövetes részt csináljuk meg, hanem a karfák zsírtalanítása is megtörténik. A modernebb 3D-s székek esetén a beállításokhoz való, az ülőlap alatt lévő és onnan kilógó összes emelentyű és tekerentyű portalanító lemosását is elvégezzük.
A névjegykártya tartó, valamint a műanyag elemek cseppmentes száradását biztosító utókezelést feltétlen el kell végezni!
Ugyanis ha ezt nem csinálják meg, akkor nagyon rondák lesznek a fekete műanyagok. Mint az alábbi képeken. Előttünk valakik ezt valamilyen (?) okból nem csinálták meg, és ilyen foltosak lettek a székek háttámlájának fekete műanyag részei a száradás után…
Utólag ezt már nehéz helyre hozni, illetve pl. a névjegykártya tartónál egyáltalán nem is lehet, mert a szűk helyre nem tudunk benyúlni.
Gy.I.K
Ki szeret egy koszos, zsíros, teleizzadt széken ülni napi 8-10 órát?
Amikor már nincs gusztusa a saját székébe beleülni, mert ragad a zsírtól. 🙂
Leginkább szombaton, mert kb. egy nap száradási idővel kell kalkulálni.