A gyanta eltávolítása nagy ördöngöségnek tűnik? Egyedül ne is kezdjen bele, ha olyan lesz a kárpit! Megmutatom, miért érdemes szakembert keresni – és hogyan fogom megmenteni a kanapét, szőnyeget vagy függönyt…
„Mégis hogyan kerülhetne gyanta a kárpitra?” – kérdezhetik sokan, gondolván, hogy megfelelő elővigyázatossággal ilyen soha elő nem fordulhat. Ha azonban ezt a cikket olvassa, valószínű, hogy mégis pórul járt, ugye?
A cikk második felében kitérek arra is, hogy mi ilyenkor a teendő, de előbb szeretném megválaszolni az első kérdést azoknak, akik el sem tudják képzelni, hogyan is lehet összegyantázni a bútort…
Mi pontosan a gyanta, mire használjuk, hogyan kerül a háztartásba?
A gyanta gyűjtőnév, olyan anyagokat értünk alatta, melyek kemény, illetve félkemény állagúak, amorfak, áttetszőek vagy sárgás árnyalatúak. A természetes gyanták többségét a növények maguk állítják elő, például a fenyőfélék, trópusi fák, a gesztenyefa és egyes lágyszárú növények termelnek gyantát.
Tágabb értelemben azonban ide tartoznak az illóolajokat is tartalmazó balzsamok, másrészt az alapvetően szénhidrátokból álló mézgák, avagy gumigyanták. Ismert antiszeptikus, gombaölő és gyulladáscsökkentő hatásuk miatt gyógyszer formájában is kerülhet otthonunkba, de szépségipar által forgalmazott házi gyanták talán még több ember számára ismerősek lehetnek.
A gyanta a könyveiben is ott van: az enyvezés alkotóanyaga, de a rágógumi egyik összetevőjeként is ismert, Ínyencek otthonában pedig, ha masztika nevű görög szeszesitalt loccsantunk a kanapéra, részben akkor is gyantássá lesz a felület. Ha otthonában festő vagy zenész is lakik, akkor a munkájából kifolyólag szintén újabb alkalmak nyílhatnak arra, hogy valaki összegyantázza a kanapét: a húrokat gyantát tartalmazó anyaggal kenik át, több esetben is a festők gyantás anyaggal kezelik a felületet, amire alkotnak.
Hogyan lehet gyantás egy kárpit?
Nagyon sok szituáció van, amikor gyanta kerülhet a kárpitra, ahogy azt olvashatta, számos formában kerülhet gyanta a háztartásába. A leggyakrabban gyantás kanapék, szőnyegek miatt decemberben, a két ünnep között hívnak; a lakásokba bevitt karácsonyfával összegyantázzák a kanapékat, amelyeket előtte elfelejtettek rendesen letakarni. A fenyőfa számos esetben tud örömet és bánatot is okozni, klasszikus bosszúság vele kapcsolatban pedig a gyantássá lett kárpit.
Ha gyermekei vannak, vagy gyakran kreatívkodik, fenyőtoboz az év 365 napján bármikor landolhat a kanapén, és hagyhat gyantás foltokat rajta. Hogy csak két tipikus példát említsek, amivel bőven volt már tapasztalatom: játékból a gyerekek összegyűjtik és a kanapén helyezik le a tobozokat, de az is lehet, hogy a család egyik tagja lelkes virágkötő, és az ő gyűjteménye landol a kanapén. Ha adventi koszorút készít, vagy díszt állít össze halottak napjára a temetőbe, szintén könnyedén gyantázhatja össze a kanapét, ha a közelében, vagy azon ülve alkot. Ha pedig Önnek is van egy szórakozott festő férje, vagy zenész felesége, aki vonós hangszeren játszik, akkor jobb, ha külön kis kuckója van arra, hogy minden, ezzel kapcsolatos dolgot ott végezzen el.
Nem csak a gyermek kenheti a kárpitba a gyantás kezét: a hölgyekkel is előfordul, hogy a fürdőszoba csúszós veszélyei helyett a kanapé kényelmét választják és ott végeznek el minden, szépítkezéssel kapcsolatos tevékenységet a körömlakozástól kezdve a fésülködésen át a gyantázásig. Ha pedig nem terítenek maguk alá egy pokrócot, akkor bizony gyakran keresnek fel kétségbeesve engem.
Pedig igazán nem kellene annyira megszeppenniük. Egy profi kárpittisztító mester és egy speciális vizes technika mindennek a kulcsa, és lehetséges a gyanta eltávolítása!
Mennyire makacs a gyanta?
A gyanta bizony egy makacs anyag. A gyanta eltávolítása a kárpitból nem egyszerű feladat, ha a baleset megtörtént, és gyanta került a bútorra, akkor ne halogassa a tisztíttatását! A beszáradt foltok ugyanis még makacsabbak. Minél tovább várakozik, annál körülményesebb az eltávolítás, keressen azonnal egy szakembert!
Gyanta eltávolítása kárpitokból
- A szennyezett felületet törölje át egy nedves kendővel. Fontos, hogy ne durva felületű legyen, és arra is ügyeljen, hogy ne legyen se túl száraz, se túl vizes. A felületet határozott, nagy mozdulatokkal törölje át, de ne dörzsölje azt. Saját kezűleg mindössze ennyit javaslok Önnek a szennyezett kárpittal kapcsolatban.
- A gyanta eltávolítása ezt követően legyen a kárpittisztító mester feladata. Hívjon engem, és megbeszéljük, mi a legközelebbi időpont, amikor kimegyek a helyszínre és segítek a gyanta eltávolításában!
- Mindent megteszek, hogy a lehető leghamarabb megszabadítsam kedvenc bútordarabját a makacs gyantától.
- Minden esetben a teljes kárpitot tisztítom, tehát az egész kanapét, függönyt, szőnyeget. Nem csak a gyanta eltávolítására koncentrálok, hanem felfrissítem a bútordarabot!
És hogy miért engem válasszon? Hosszú évek tapasztalata van a hátam mögött: rengeteg az elégedett ügyfelem, akik hozzáállásomat, precizitásomat, korrekt áraimat egyaránt megbecsülik. Legyen Ön is egy közülük!
Mit ne tegyen egy gyantás kárpittal?
A gyanta eltávolítására nem alkalmas semmilyen, kiskereskedelmi forgalomban lévő vegyszer, vagy interneten keringő, hasznosnak mondott házi praktika.
- Semmit ne locsoljon a gyantás felületre!!! Nincs olyan vegyszer, amit ha ráönt, akkor a gyanta gőzzé válna, elpárologna. Max. csak kárt tesznek a szövetben a különböző szerek.
- Nem ajánlom a legendásnak számító módszert sem, amely azt javasolja Önnek, hogy a gyantás felületre helyezzen újságpapírt és vasalja át azt. Ennek ugyanis egy terjengős égésfolt lesz az eredménye. Láttam már ilyet, erről a gyantás esetről a linkre kattintva olvashat egy sztorit. Sok online felület reklámozza ezt az atombiztos módszert. Erre csak annyit tudok mondani, hogy egy bolond százat csinál, ne álljon be a sorba!
Hogyan nem lesz szükség a gyanta eltávolítására?
Ha most már megesett a baj, nincs mit tenni, segítséget kell hívnia. Hosszú távon azonban jobban jár, ha nem is kerül gyanta a kárpitra!
Ennek érdekében lehetőség szerint ne a kárpitok közelében, vagy kárpitos bútoron végezze azokat a tevékenységeket, amikor gyantával van dolga. Ha nincs mit tenni, mert kicsi a lakás, vagy az adott szituáció úgy hozza, hogy ezt nem lehet kivédeni, akkor terítse le a kárpitot egy viseltesebb, kopott pokróccal, takaróval, vagy ágyterítővel. Ha talál olyan textilt, amelyet feláldozhatónak tart, akkor vesse be ezt a praktikát otthonában és így még talán engem sem kell felkeresnie, hogy igénybe vegye szolgáltatásom a gyanta eltávolítása kapcsán.
Legyen az gyanta, vagy bármilyen ismert, esetleg ismeretlen eredetű folt a kárpiton, én kezelésbe veszem, és szebb lesz mint újkorában! Bármilyen kérdése van a kárpittisztítással kapcsolatban, forduljon hozzám bizalommal!