Önnek is ismerős az az érzés, mikor a lakásba belépve egy kellemetlen szag fogadja? Mikor leül a kanapéra, de nem tudja úgy élvezni, mint régen, mert a dohos szag teljesen átitatta? Ne aggódjon, a dohos szag megszüntetése nem lehetetlen. A cikkben elárulom, mit lehet tenni ellene.
A dohszag olyan probléma, ami nem csak a régi házakat érinti. Bármennyire is új egy lakás, vagy bármennyire is újak a bútorok, ez a kellemetlen szag bárhová beférkőzhet, ha nem figyelünk oda eléggé!
Hiteles Google-vélemények a munkámról!
↓ Olvasásukhoz ↓ kattintson ↓ a csillagokra. ↓
Mitől lesz a bútoroknak dohos szaga?
Kezdjük először azzal, hogy mi is a dohos szag kialakulásának oka: ez minden esetben a levegő magas páratartalma, aminek következményeként megjelenik a penész.
A penész egy gombafajta, ami szinte bárhol képes felütni a fejét. Az emberi szem által nem látható penészspórák mindenhol ott szállnak a levegőben, arra várva, hogy megfelelő táptalajra találjanak. Legjobban a nedves, párás, meleg helyeket szereti, vagyis, ha a lakásunkat csak ritkán szellőztetjük, alapból meleg van benne, és esetleg az épület maga nedvesedésre hajlamos, akkor nagy rá az esély, hogy a penész megtelepedjen a mi otthonunkban is.
Elméletileg minden olyan helyen megindulhat a penészesedés, ahol legalább három napon át 75% feletti volt a páratartalom, tehát elég, ha a nyirkosodásra hajlamos lakásból fűtésszezonban elutazunk egy hosszú hétvégére.
Mire telepszik rá a penészgomba? Szinte bármire. Lehet szó fabútorokról, szőnyegről, függönyről vagy akár ruhákról, a penésznek csak annyi kell, hogy meleg legyen és párás.
Vannak olyan helyzetek, amikor a penész egyenesen kívánatos: gondoljunk csak a penészes sajtokra vagy a téliszalámira. Ám a bútorainkon ez sajnos nem a gourmet-ság jele. Lehet, hogy még nem is látszik, vagy olyan helyen van, ahol nem feltűnőek a jellegzetes foltok, ám a dohszag nagyon hamar felhívja magára a figyelmet, legfőképpen akkor, ha kárpitozott bútorokba ette bele magát.
A penész másik, nagyon rossz tulajdonsága, hogy gyorsan szaporodik. Amint felüti a fejét a ház egy pontján, könnyen tovább terjedhet máshová is. És lassan, de biztosan, az egész otthonunkat eluralja majd a dohos szag…
Mely bútorok tartják meg leginkább a dohos szagot?
Első tény: a penész sokkal könnyebben telepszik meg a régebbi bútorokon, főleg, ha azok sokat álltak nedves, párás lakásban, és nem voltak rendszeresen tisztítva.
Második tény: azok a bútorok fognak legkönnyebben penészedni, és dohos szagot árasztani magukból, amik könnyen és gyorsan beszívják magukba a párát, mert nem tömör a szerkezetük. Leginkább a kárpitozott bútorokra gondolok, mint egy fotel vagy egy kanapé. A textil nagyon könnyen magába szívja a nedvességet, ezáltal a penész könnyen megtelepszik rajta, elterjed, és máris jelentkezik a dohos szag.
És míg a falfelületekről egy fokkal egyszerűbb eltávolítani a penészt és a dohos szagot, a kárpitoknál ez már nehezebb feladat. Hiszen ott beleeszi magát az anyagba, a mélyebb részeibe, ahonnan csak nehéz praktikák által lehet eltávolítani. Nem azt mondom, hogy lehetetlen, de valószínűleg elkél hozzá egy szakértő segítsége.
Hogyan lehet megelőzni a dohos szag kialakulását?
Ha azt akarjuk, hogy lakásunkban ne üsse fel a fejét a kellemetlen, dohos szag, akkor a penész kialakulását kell megelőznünk!
Ha érezte már azt, hogy nem friss a levegő, hogy nehezebb lélegezni, esetleg fáj a feje és álmatagnak érzi magát, az könnyen lehet a magas páratartalom jele. Ilyen esetben feltétlenül szerezzen be egy készüléket, ami kijelzi a páratartalmat – és szellőztessen rendszeresen!
Ha ez sem elég, akkor szükség lesz egy párátlanítóra is.
A dohos szag és a velejáró penész nem csak az orrnak kellemetlen, hanem betegségeket is okozhat. A penészgomba a légutakba bekerülve az asztma, a felső légúti-panaszok, a kötőhártya-gyulladás és a bőrgyulladás melegágya is lehet, így a bútorokon kívül a saját egészsége érdekében is fontos, hogy foglalkozzon a problémával.
Dohos szag megszüntetése:Hogyan lehet kiszedni a bútorokból?
Az internet tele van ilyen meg olyan szuper technikákkal és trükkökkel, amik szinte ezer százalék, hogy eltüntetik a dohos szagot a bútorokból. De tényleg működnek is? Segítségükkel megoldható a dohos szag megszüntetése?
Nos, sokéves tapasztalatom alapján azt kell mondjam, a nagy része maximum időleges megoldást nyújt a problémára. Valószínűleg csak elfedi pár napig magát a szagot, de aztán az ígyis-úgyis vissza fog térni.
Ilyenkor jön a 2. lépés: az ember elkezd gondolkodni. Mit tegyen most? Vásároljon vadonatúj bútorokat? Újítsa fel az egész lakást?
Az új bútor vásárlása sem rossz megoldás, de gondoljon bele: ha maga a lakás fala penészes, akkor hiába is cseréli ki bútorait, azok ugyanúgy újra dohosak lesznek. Ezért kell a problémát a gyökerénél megfogni: a kiváltó okot kell megszüntetni, a magas páratartalmat, valamint kiszárítanod a nedves bútorokat, tárgyakat.
Beázás, csőtörés vagy burkolás után például minden esetben számíthatsz dohos szagra, ha a falak nem száradnak ki kellően.
A legjobb az, ha már alapjáraton megpróbálja elkerülni, hogy lakása bepenészedjen. De néha sajnos szellőztethet bármennyit, bevethet bármilyen eszközt, a penész már meg is jelent. Ekkor azt gondolhatja, nincs mást tenni, mint nekiállni tisztítani.
Azonban sajnos azt kell mondjam, hogy még egy profi kárpittisztító sem tudja teljesen eltüntetni a dohos szagot, én sem. Ugyanis hiába tisztítom ki a 2-3 mm-es bútorkárpitot, penészgombák a bútor minden részét átjárják, a szövetet, a vastag szivacsot, de mér a fát is.
Dohos szag megszüntetése: Mit ne tegyen? Mi az, amivel csak ront a helyzeten?
Én azt tanácsolnám, hogy ne kezdje el kipróbálni a házi praktikákat, amit az emberek javasolnak. Lehet, hogy van olyan, akinél bevált, de nem tudhatja, hogy az az Ön bútorának kárpitján is ilyen hatást fog-e elérni, vagy esetleg csak ront a helyzeten?
Attól óvakodjon leginkább, ha valahol azt írják, hogy ilyen-olyan vegyszerekkel vagy keverékekkel kenje át a bútort, vagy a kárpitokat, hiszen akár a bútor színét vagy anyagát is roncsolhatja! A biztonsággal alkalmazható vegyszerek többsége kereskedelmi forgalomban nem kapható, és ha mégis hozzájut, nagyon precízen kell végezni a hígítását ahhoz, hogy az se a kárpitban, sem az Ön egészségében ne tegyen kárt.
Hívjon fel inkább engem, egyeztessünk időpontot, és én amint tudok, kimegyek Önhöz. Nem fogok kárt tenni bútoraiban, kárpitjai tiszták és doh-mentesek lesznek, és végre úgy léphet majd lakásába, hogy nem kell befognia orrát a szag miatt. De csak ha megszüntette a kiváltó okot, a magas páratartalmat. Ellenkező esetben kidobott pénz lesz a tisztításra kifizetett összeg, úgy is visszatér a dohszag.
Lélegezzen könnyedén a lakásában, hívjon fel, ha segítségre van szüksége a dohos szag megszüntetésében!
Gyakran Ismételt Kérdések
A dohszagot az okozza, mikor a penészgomba megtelepszik a ház falában és bútorain, ott elterjed, és megindul a penészedés folyamata. A szagot leginkább a pinceszaghoz lehet hasonlítani.
A dohos szag eltüntetése nem lehetetlen. Bár a házi praktikák kipróbálása nem ajánlott, hiszen nagyobb kárt okozhatunk a bútorainkban, viszont egy szakértő segítségével megoldható.
Sajnos igen. A doh és a penész megjelenése nem a tisztaságtól, hanem a levegő páratartalmától függ. Ahol nem szellőztetnek rendszeresen, bizony könnyen megjelenhet a dohos szag.