Mottóm: Minden tisztítást úgy kell elvégezni, hogy legközelebb is engem hívjanak!
Na, most telt be nálam a pohár! Most lett elegem a kárpittisztítást szárazon végzőkből!
Az elmúlt években rendszeresen jelezték ügyfelek, hogy van olyan cég, aki száraz kárpittisztítást végez, és amikor meglátták az ő szövetes bútoraikat, akkor azt mondták, hogy a rajtuk lévő zsír-, és koszfolt vagy kopás, vagy hogy nem lehet kiszedni, ezért vegyenek újat, vagy húzassák át. Főleg a karfákon lévő zsírfoltokra mondják, hogy kopás, mint pl. az ilyenekre az alábbi képeken. De csodák csodája, én a vizes tisztítással el tudtam tüntetni ezt a „kopást”.
Valamint a bútorok többi részén, főleg az ülőfelületeken lévő étel-ital foltokra is azt mondták, hogy már nem lehet kiszedni őket. Ezek eddig jellemzően „csak” pár százezres garnitúrák voltak, ami persze nem azt jelenti, hogy nem nagy érvágás, vagy veszteség. Főleg azoknak, akik kevesebb pénzből gazdálkodhatnak.
De a héten felhívott egy hölgy, és a segítségemet kérte egy nem pár százezres kanapé ügyében. Kiderült, hogy egy ilyen száraz kárpittisztításos brigádot hívott a matraca tisztításához, és ha már ott voltak, akkor mondta nekik, hogy tisztítsák ki a sarokülőjét is. Megnézték, és azt mondták, hogy nem lehet, „mert ki van kopva, sosem lesz a régi”. Kidobatták volna vele… Csakhogy ez egy nagyon drága luxus sarokülő volt, egy Natuzzi, ami mai áron vagy másfél millió forint!!! Ráadásul alcantara kárpit van rajta, ami az egyik legstrapabíróbb. Egyszerűen csak koszos, zsíros és foltos volt.
Az alábbi képeket én készítettem a „tisztíthatatlan” Natuzzi alcantara kanapéról. A munka előtt, közben, és a végén is csináltam, hogy jól látható legyen a különbség. Makulátlan, újszerű lett…
Rendkívül elkeseredett a hölgy, mert nagyon szerette ezt a kanapét, és mert nagyon drága is volt. Emiatt szerencsére nem dobta ki rögtön, hanem elkezdett valamilyen más megoldás után kutatni a neten, hátha, mert nem akarta elfogadni ezt a lesújtó „szakvéleményt”. Ekkor akadt rám. Látta a munkáimat, hogy milyen brutálisan koszos bútorokat is közel újszerűre meg tudok csinálni. Továbbá, hogy alcantara tisztító specialista vagyok. És amikor felhívott, akkor derült ki a számára, hogy én vagyok a Natuzzi tisztítója is. Ekkor a segítségemet kérte, mert felcsillant benne a remény, hogy talán mégsem kell kidobnia a kedvenc – és drága- kanapéját, ahogy a szárazon kárpittisztítók mondták neki. Szerencsére gyakorlatilag teljesen újszerű, foltmentes állapotra sikerült kitisztítanom a kárpittisztítást szárazon végzők által menthetetlenek mondott kanapét. A hihetetlenül boldog hölgy a munka végeztével véleményt is írt a történetről, és előtte-utána fényképeket is csatolt.
Rendkívül dühös vagyok! A szárazon kárpittisztítókra!
Azért, mert képesek lettek volna vele is kidobatni a kárpittisztítást szárazon végzők ezt a Natuzzi kanapét, csak mert a száraz technológiával lehetetlen kiszedni a sok éves étel, ital, és zsírfoltokat. Dühös vagyok, mert nem korrektek, és nem vallják be, hogy a száraz technológiának mik a határai, igazából mire jó. Szegény laikusok jó része persze elhiszi amit ezek a pancserek mondanak, mert hát ugye ők a „szakemberek”. Szinte az egyetlen teljesen igaz állítás amit elmondanak, hogy a „tisztítás” után azonnal lehet használni a bútort, mert száraz, mert a vizes tisztítás után kissé nyirkos marad a kárpit.
No, de nézzük, mit is állítanak a száraz kárpittisztítással kapcsolatban.
Idézet: „A száraz kárpittisztítás technológia a leghatékonyabb, a tisztítás technológiák közül. Ezt bátran állíthatjuk. A tisztítás során eltávolítjuk a mély porokat a felületekből, legyen az kanapé, matrac vagy szőnyeg. Akár 45 cm mélyen tudjuk tisztítani, fertőtleníteni a kárpitos bútort egy oldaláról.”
Azzal kezdik, hogy a „száraz kárpittisztítás a leghatékonyabb a tisztítás technológiák közül”. Ez a megalapozatlan kijelentés önmagában is megér egy vaskos Gazdasági Versenyhivatal által kiszabott bírságot, mert alkalmas a fogyasztók megtévesztésére. Ugyanis az állításukhoz nem csatolnak semmilyen tudományosan megalapozott bizonyítékot, és ez így már bűncselekmény. Az ide vonatkozó paragrafus: Btk. 417. § Fogyasztók megtévesztése.
Az egyik ilyen ismertebb eset az Update Norbié. Ő is a nagy nyilvánosság előtt több megalapozatlan kijelentést tett a termékeivel kapcsolatban, amit semmilyen tudományosan megalapozott bizonyítékkal nem tudott alátámasztani. Mivel elismerte a jogsértést, és együttműködött a hatóságokkal, így „megúszta” 40 millióval a büntetést.
Ha igaz lenne, hogy a „száraz kárpittisztítás a leghatékonyabb a tisztítás technológiák közül„, akkor a mosógép gyártók is már rég tönkrementek volna, mert akkor nem lenne rájuk szükség. Ugyanis ön este csak rászórna egy kis száraz port a szoknyájára, blúzára, nadrágjára, munkásruhájára, majd kiporszívózná, és már vehetné is fel tisztán, foltmentesen, szárazon. Vajon miért nem így történik?
Azért, mert ez nem kárpittisztítás! Gyakorlatilag ez csak porszívózás. Konkrétan a kárpiton lévő szálló por, valamint a rászórt „kárpittisztító granulátum” visszaszívása.
Évszázadok óta a szöveteinket, ruháinkat, – és ugyanígy a bútorkárpitokat is-, mosással tisztítjuk, víz, és tisztítószer segítségével. A víz fellazítja a beszáradt szennyeződést, hidratálja a foltokat, a tisztítószer feloldja többek között a bőrünkről rákerülő zsiradékot, valamint a ráboruló étel- és italfoltok szárazanyag tartalmát. A víz magába veszi, megköti az oldott szennyeződést, majd azzal együtt távozik, mint amikor kicentrifugázzuk a ruhát, kárpittisztítás esetén pedig visszaszívatjuk a bútorkárpitból. Ha kihagyjuk a vizet, akkor mi lazítja fel és mi veszi be magába a feloldott foltokat?
Az általuk használt „Celluloid-alkoholbázisú granulátum” nem hiszem, hogy igen, mert szerintem mindenki tudja, hogy az alkohol nagyon gyorsan párolog. A videójukon is látszik, hogy nem egy nedves massza, hanem egy száraznak tűnő por, amit először elkezdenek szétszórni. Igen erős kétségeim vannak azzal kapcsolatban, hogy ez mennyire tudja hidratálni és kiszedni a beszáradt foltokat. Ezért is panaszkodtak az elmúlt években az ügyfelek akik felhívtak, hogy tisztítsam ki a bútoraikat a szárazon kárpittisztítók után, mert foltosak, koszosak maradtak a szövetek.
És a végén folytassuk egy ellentmondással: „…mély porokat a felületekből…” Szerintem ezt különösebben nem kell megmagyarázni, de hátha valaki nem érti. Most akkor mélyen van, vagy a felületen…?
Akkor most nézzük részletesen, hogy mi a különbség a vizes és a száraz kárpittisztítás között.
Az idézet végén az szerepel, hogy „Akár 45 cm mélyen tudjuk tisztítani, fertőtleníteni a kárpitos bútort egy oldaláról.” A 25 éves kárpittisztító tapasztalatom alapján a személyes véleményem szerint ez egy ordas nagy hazugság. Pláne nem száraz technológiával, amikor egy száraz port (granulátumot) rászórnak egy szövet felületére. A bútorkárpitok többsége sűrű szövésű. A kefélgetés során max. a szövetszálak közé lehet ezt a granulátumot bejuttatni, de semmi képpen sem a bútorkárpit alá, a bútor mélyébe, a töltet, a szivacs folyékony szennyeződéssel telítődött részébe. Ugyanis a sűrű szövésű bútorkárpit ugyanúgy működik, mint a porszívóban a szövet porzsák. Felfogja, és nem engedi át amit rászórnak, főleg nem egy granulátumot, mert a szemcséi sokkal nagyobbak a pornál is.
Ez gyakorlatilag csak felszíni porszívózás. Azt még elhiszem, hogy egy fertőtlenítő folyadékot be lehet juttatni 45 cm mélyre. (De ugyebár ők azt állítják, hogy nem használnak folyadékot, csak granulátumot… ) Én igen profi gépeket használok, de még így sem merném azt állítani, hogy vissza tudnám szívatni olyan mélyről a folyadékokat, még a legerősebb, 3 motoros szívógépemmel sem.
Állításuk szerint „meg tudnak birkózni az emberi és állati vizelettel, vérrel, izzadsággal is.” Ez az, amit a legkevésbé sem hiszek el. Mégis hogyan? Amikor bármilyen eredetű folyadék rákerül a bútorra vagy matracra, akkor nem áll meg a felszínen, hanem beissza a szövet és az alatta lévő szivacs, a folyadék mennyiségétől függően több cm mélyen. Ha rászórják a szövet felszínre a szemcsés granulátumot, ami ott is marad, akkor az mégis hogyan szedné ki a szivacsban mélyre húzódott emberi és állati vizeletet, vért, izzadságot, kávét, bort, stb.?
Amikor a folyékony szennyeződések ráborulnak a bútorokra, matracokra, akkor a véleményem szerint ezeket csak vizes techológiával lehet kiszedni. Amikor rápermetezem a tisztíttószeres vizet a foltokra, akkor tulajdonképen utána küldöm a mélyebbre leszivárgó szennyeződéseknek, feloldom vele, majd visszaszíváskor a vízzel együtt távozik a szennyeződés is.
Egy dologban igazuk van. A vizes tisztítás után a bútor vagy matrac nedves marad, nem lehet őket azonnal használni. De a kimosott ruhákat sem lehet azonnal felvenni, meg kell hogy száradjanak. Viszont a tökéletes végeredményhez szerintem vizes tisztításra van szükség.
Azt állítják a kárpittisztítást szárazon végzők, hogy bepenészedhet a vizes tisztítás után a bútor, vagy a matrac. Vagy hogy 72 óráig száradnak. A hosszabb száradási idő egyetlen esetben történhet meg, amikor a tulajdonos azt gondolja, hogy majd ő maga megcsinálja a kárpittisztítást. Bérel, vagy vesz valamilyen egyszerű, kereskedelemben is kapható gyenge teljesítményű kárpittisztító gépet, és azzal esik neki. Ezeknek a turbinája, a visszaszívó képessége legtöbbször kevés. Ekkor előfordulhat, hogy nagyon vizes marad a bútor vagy a matrac, sokkal lassabban szárad a kelleténél. Viszont az általam, és a többi, – valóban- PROFI kárpittisztító által használt gép esetében ez nem történhet meg.
A 25 éves praxisom alatt még egyszer sem fordult elő, hogy bepenészedett volna egy általam kitisztított bútor. Ehhez még az is kellene, hogy a lakásban tartósan 75% felett legyen a páratartalom. Viszont pont, hogy örülnek az emberek a tisztítás és a száradás során keletkező párának, mert a fűtés miatt egyébként is száraz a levegő, általában 40% körüli. Megfigyelésem szerint rövid időre 5-10%-ot szokott emelkedni a páratartalom a kárpittisztítás miatt. Ezért marhaság, hogy a vizes tisztítás miatt bepenészedhet a bútor.
Sőt gyakran előfordul, hogy olyan matracot kell kitisztítanom, amin este már aludnának. Ideális esetben – légkondi, ventillátor használatával – ennek semmi akadálya. Reggel kitisztítom, és a száradás rásegítésével este már használható is. Télen max. másnap. De semmi képen sem 72 óráig száradnak.
A kárpittisztítás szárazon a személyes véleményem szerint nem más, mint porszívózás, megspékelve egy kis parasztvakítással, hogy „Celluloid-alkoholbázisú granulátumot használnak a tisztításoknál”, valamint egy jól hangzó beetető szöveggel, hogy száraz marad utána a bútor. De szerintem a hatékonysága – az állításukkal szemben – meg sem közelíti a vizes tisztítás hatékonyságát. Ha így lenne, akkor nem dolgoztam volna már annyit utánuk, amikor képtelenek voltak megküzdeni étel/ital/zsírfoltokkal. Valamint a fent említett ügyfél sem írta volna meg a véleményét, mert kitisztították volna a foltos, koszos, zsíros Natuzzi kanapét.
Ez az oldal nem született volna meg, ha a kárpittisztítást szárazon végzők ha belefutnak olyan munkába, amit nem lehet vele megcsinálni, – mert ez a technológia nem alkalmas rá -, akkor ezt korrekten elmondanák az ügyfeleknek, és nem hazudoznának össze-vissza, hogy a foltok csak kopások, meg hogy újra kell húzatni a bútort, ezáltal konkrétan nem kicsi anyagi kárt okozva nekik.
Amennyiben Önnek is azt mondták a kárpittisztítást szárazon végzők, hogy a bútorát vagy matracát már nem lehet kitisztítani, akkor keressenek meg engem.